Ukrajinci budú platiť cestovný lístok ako bežní cestujúci – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Ministerstvo a župy rozhodli:

Ukrajinci budú platiť cestovný lístok ako bežní cestujúci

PRIEVIDZA/TRENČÍN – Veľké výhody sa im končia. Od 1. júla už bezplatná preprava pre odídencov z Ukrajiny na Slovensku nebude neobmedzená. Cestovanie zadarmo bude limitované počtom dní od príchodu.

Pavol Konštiak

4. 7. 2022

9:45

SAD Trenčín
Od 1. júla už bezplatná preprava pre odídencov z Ukrajiny na Slovensku nebude neobmedzená.

Zmeny zavedené spoluprácou Ministerstva dopravy a výstavby SR a zástupcov žúp sa od začiatku júla dotknú aj dopravy v autobusoch prímestskej dopravy, zabezpečovanej zmluvnými prepravcami kraja – spoločnosťami SAD Prievidza a SAD Trenčín. 

Vo štvrtok 30. 6. 2022 sa skončilo obdobie bezplatnej autobusovej dopravy v MHD Trenčín pre občanov Ukrajiny, ktorí našli na Slovensku útočisko pred vojnou. „Od piatka 1. 7. 2022 občania Ukrajiny už budú platiť cestovný lístok ako bežní cestujúci,“ povedala pre terajsok.sk hovorkyňa spoločnosti SAD Trenčín Ivana Strelcová. 

Cestovať zadarmo vo vlakoch či prímestských autobusoch budú môcť len osoby s dokladom Slovak Help s červenou pečiatkou s textom v ukrajinskom jazyku alebo s potvrdením o pridelení statusu o dočasnom útočisku. 

Doklad Slovak Help bude takejto osobe vydaný po prekročení hraníc. Bezplatná preprava s týmito dokladmi je limitovaná dňom ich získania a nasledujúcimi štyrmi dňami. Ukrajinské deti dochádzajúce do materských, základných a stredných škôl budú aj naďalej cestovať zadarmo spolu s jednou sprevádzajúcou osobou. Na cestu do školy a späť počas dní školského vyučovania budú potrebovať potvrdenie o návšteve školy a doklad o dočasnom útočisku. 

Zadarmo do zamestnania budú cestovať aj držitelia prvého dokladu o dočasnom útočisku, a to počas prvých 60 dní odo dňa, kedy im bol takýto doklad vydaný. Potrebné je mať so sebou aj potvrdenie od zamestnávateľa a tiež doklad o mieste obvyklého pobytu, ktorého adresa je uvedená v doklade o dočasnom útočisku. To znamená, že trvalý pobyt musia mať na Ukrajine, nie na Slovensku. 

Zadarmo budú môcť cestovať aj vo vlakoch. „Bezplatný lístok sa dá využívať vo vozňoch druhej triedy vo vlakoch ZSSK, cestujúci však nemajú nárok na bezplatnú miestenku, lôžko či ležadlo. So spomínanými dokladmi môžu odídenci rovnako zadarmo cestovať aj v prímestských autobusoch okrem školských,“ uviedol riaditeľ odboru cestnej dopravy Ministerstva dopravy Martin Miškovský.

SAD Trenčín
Od 1. júla už bezplatná preprava pre odídencov z Ukrajiny na Slovensku nebude neobmedzená.

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety