
Akcia niesla názov: „Trestná činnosť páchaná mládežou na mládeži.“ Jej cieľom bolo vysvetliť študentom, že už v štrnástich rokoch sú trestnoprávne zodpovední za svoje činy. „Ďalej im bolo prezentované, aký je rozdiel medzi priestupkom a trestným činom, aký postih ich za to môže čakať, ako je najlepšie sa vyhnúť protiprávnemu konaniu a nedostať sa napríklad až do väzenia,“ informuje Zbor väzenskej a justičnej stráže na svojich stránkach.
Podľa Danky Adámikovej, vedúcej oddelenia komunikácie a prevencie trenčianskej krajskej polície sa takáto akcia, na ktorej sa zúčastnili aj kolegovia z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a výkon väzby v Ilave, uskutočnila po prvýkrát. Na preventívnej aktivite k trestno-právnej zodpovednosti sa pritom zúčastnilo až 80 študentov. „ Venovali sme sa najčastejšie páchaným trestným činom mládežou. Spomenuli sme prechovávanie omamných a psychotropných látok, ale aj kontroly dodržiavania zákona o ochrane detí a mládeže pred alkoholizmom. Pre oživenie a väčšie pochopenie sme použili aj niekoľko prípadov, ktoré sa stali v minulosti,“ vysvetlila D. Adámková s tým, že policajti sa nezabudli venovať aj fenoménu dnešných dní – zásadám správnej jazdy na elektrických kolobežkách. D. Adámiková vraví, že študentov aj pedagógov téma zaujala a verí, že i keď bola aktivita v tomto zložení prvá, určite nebude posledná.
Bonusom bola práve prítomnosť zamestnancov Ilavskej väznice, ktorí sa denne stretávajú s tými najhoršími zločincami. „Otázky študentov svedčili o záujme, ako to v takom ústave na výkon trestu odňatia slobody a ústave na výkon väzby vyzerá, aký je tam denný režim od budíčka až po večierku, čo v ústave môžu a čo nie, ale aj to, čo prináša práca príslušníka vo väzenstve,“ upresnil Zbor väzenskej a justičnej stráže. Práve v Ilave sa nachádza najstráženejšia slovenská väznica, kde si odpykávajú trest tí najhorší zločinci.
Komentáre