Nový grafikon železníc šokoval samosprávy – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Chystajú sa výrazné zmeny

Nový grafikon železníc šokoval samosprávy

TRENČIANSKY KRAJ – Nový cestovný poriadok železníc narobil riadny rozruch v obciach a mestách Trenčianskeho kraja. Počíta so zrušením niektorých osobných vlakov a ich nahradením vlakmi typu Rex. Tie na rozdiel od osobných vlakov v obciach nestoja.

Tatiana Michalková

27. 6. 2022

8:02

Natália Ševčíková
Nový grafikon železníc šokoval samosprávy

Samosprávy teraz upozorňujú na to, že miestni obyvatelia, ktorí jazdia vlakmi do škôl či za prácou, budú mať problém. Okrem týchto vlakov dôjde aj k obmedzeniu niektorých rýchlikov z Bratislavy do Žiliny. Navrhovaný grafikon sa chystajú pripomienkovať. 

Nový grafikon spôsobil rozruch

Podľa Michala Ďurejeho, hovorcu mesta Prievidza a zároveň aj poslanca Trenčianskeho samosprávneho kraja, bola zjavne prioritou pri zostavovaní nového grafikonu diaľková doprava a nie doprava z obcí v rámci regiónov. „Lenže, ľudia využívali vlaky aj preto, lebo iné spojenie do týchto obcí v daných časoch nie je. Na tieto zmeny teda doplatia obyvatelia obcí, v ktorých nestoja vlaky s označením Rex,“ hovorí M. Ďureje. Ten upozorňuje na fakt, že niekoľko osobných vlakov bude podľa nového cestovného poriadku zrušených a nahradených vlakmi Rex. „Tie na rozdiel od osobných vlakov nestoja v obciach. Cestujúci budú nútení dochádzať na vzdialenejšie zastávky, na ktorých stojí Rex, čo ich môže od cesty vlakom odradiť. Okrem toho nový grafikon počíta s výrazným posunutím odchodov pri niektorých vlakoch, čím sa stanú pre cestujúcu verejnosť nepoužiteľné. Napríklad osobné vlaky, ktoré v ranných hodinách pomáhajú voziť do školy študentov alebo zamestnancov do práce. Posunutím ich odchodov sa stanú nevyužívané,“ vyratúva M. Ďureje. 

Problémom bude posunutie odchodov

Michal Ďureje uvádza hneď niekoľko príkladov. Podľa neho je najväčším navrhovaným nezmyslom zrušenie ranného vlaku číslo 5048, ktorý doteraz jazdil z Prievidze o 6:15 ráno. „Tento vlak zastavuje v obciach a je veľmi vyťažený. Dokonca od Bošian je často plný a zamestnanci železníc ho nazývajú „študentský vlak“. Po jeho zrušení bude jazdiť osobný vlak s odchodom o 5:18 a ďalší vlak pôjde z Prievidze až o 7:10. Tieto navrhované časy sú však pri ceste do školy pre študentov nepoužiteľné. Samozrejme, medzi odchodmi osobných vlakov je navrhovaný Rex, lenže ten nestojí vo vlakových staniciach obcí,“ zdôrazňuje M. Ďureje. Vlak číslo 5068 s odchodom o 16:27 z Prievidze je v navrhovanom grafikone podľa neho dokonca zrušený a pritom ide o spoj, ktorý vo veľkom využívajú ľudia na jazdu z práce domov. „Na Trase Topoľčany-Prievidza sa zas ruší osobný vlak, ktorý jazdil z Topoľčian o 5:46 s príchodom do Prievidze o 7:12, teda opäť ho môžeme považovať za študentský vlak. Namiesto neho je navrhovaný Rex. Pripomínam, že ten nebude stáť v jednotlivých obciach, čo bude komplikovať situáciu predovšetkým študentom,“ konštatuje M. Ďureje. Okrem neho upozorňuje obyvateľov na navrhovaný grafikon aj mesto Handlová. To vyzvalo ľudí, aby návrh grafikonu pripomienkovali do 30. júna tohto roku, pričom pripomienky je možné zaslať na Trenčiansky samosprávny kraj.

Ľudia sa môžu obrátiť na župu

Zmeny cestovných poriadkov v železničnej doprave schvaľuje Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky. „Z tohto dôvodu nemáme priamu kompetenciu ovplyvňovať cestovné poriadky železničnej dopravy. Napriek vyššie uvedeným skutočnostiam v súčasnej dobe pripravujeme spoločne s dopravcami pripomienky k návrhu Grafikonu vlakovej dopravy pre roky 2022/2023, ktoré budeme podávať s cieľom maximálneho zachovania železničnej dopravy na území Trenčianskeho kraja,“ potvrdila hovorkyňa trenčianskej župy Lenka Kukučková s tým, že možnosť individuálne pripomienkovať grafikon má aj verejnosť, a to do 30. júna. „Všetky pripomienky občanov posielam zástupcom Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorí by mali každú žiadosť prehodnotiť a zaujať stanovisko,“ uzavrela L. Kukučková s tým, že ľudia môžu pripomienky zasielať aj priamo objednávateľovi železničnej dopravy – ministerstvu dopravy a výstavby, prípadne železničnej spoločnosti.

Dáta o počte cestujúcich sú podstatný argument

Podľa hovorcu Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáša Kováča sú dáta o počte cestujúcich podstatným, nie však jediným argumentom pri rozhodovaní o tom, ktorý vlak by mohol byť obmedzený. „Tými ďalšími sú napríklad percento cestujúcich v tom ktorom vlaku, alebo náklady na jeho vedenie,“ hovorí T. Kováč. Podľa neho už železnice od 12. júna tohto roku obmedzili vedenie deviatich vlakov spomedzi 11-tisíc, ktoré týždenne vypravia. „Išlo o čiastočné obmedzenie víkendových jázd niektorých rýchlikov a prázdninovú výluku školského vlaku Zámčan. Zároveň sme ale zaviedli 43 letných vlakov týždenne. Počet vlakov na Slovensku tak v lete v absolútnych počtoch oproti máju stúpne,“ konštatuje T. Kováč. Ten zároveň dodáva, že z dôvodu zefektívnenia železničnej dopravy a objednávky ministerstva dopravy a výstavby došlo v Trenčianskom kraji k obmedzenia troch vlakov. Ide o regionálny rýchlik 705, ktorý odchádza z Bratislavy o 9:13 a v Žiline je o 11:36, po zmene je vedený iba v pracovných dňoch, pred zmenou však jazdil denne. Regionálny rýchlik číslo 706 zo Žiliny do Bratislavy po novom jazdí iba v pracovných dňoch, pred zmenou však jazdil aj v sobotu a regionálny rýchlik 712 zo Žiliny do Bratislavy, ktorý už rovnako nejazdí v sobotu.

Natália Ševčíková
Niektoré víkendové vlaky obmedzili
Natália Ševčíková
Nový grafikon železníc prináša zmeny

Komentáre

Comments are not currently available for this post.

Pokračovať na diskusiu
Tipy a podnety