Žiaci naberajú skúsenosti v IT sektore - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Duálne vzdelávanie na technickom lýceu

Žiaci naberajú skúsenosti v IT sektore

NOVÁ DUBNICA – Šestica prvákov získava skúsenosti z praxe informačných technológií. Technické lýceum Spojenej školy sv. Jána Bosca v Novej Dubnici začalo s duálnym vzdelávaním.

Lívia Slynková

23. 6. 2022

8:26

Marián Stráňavský
Žiaci naberajú skúsenosti v IT sektore

Technické lýceum Spojenej školy sv. Jána Bosca v Novej Dubnici sa zameriava na informatiku. V rámci duálneho vzdelávania šesť študentov svoje znalosti uvádza aj do praxe. Spolupracuje s nimi firma z Dubnice nad Váhom, špecializujúca sa na kamerové a zabezpečovacie systémy a optické siete.

„Keď ich porovnám s ostatnými študentmi, napredujú rýchlejšie. Dostávajú sa do iných úrovní,” uviedol inštruktor duálneho vzdelávania Marián Stráňavský. Ten pred štyrmi rokmi oslovil technické lýceum a ponúkol im svoje vedomosti z praxe. S bývalým riaditeľom školy Ľubošom Valtom sa neskôr začal zaoberať myšlienkou duálneho
vzdelávania. “Študentom všeobecne chýba prax, zvlášť na stredných školách,” konštatuje Stráňavský.

S duálnym vzdelávaním začali na technickom lýceu vo februári tohto roku. Študenti sa okrem uplatnení vedomostí z vyučovania dozvedajú viac o povahe biznisu. „Sú v kontakte s majiteľom firmy a získajú od neho skúsenosti z riadenia firmy. Budú si vedieť založiť živnosť alebo eseročku a budú vedieť, ako tieto spoločnosti fungujú.”
Stráňavský vymyslel pre študentov projekt, kde si modelujú vlastný biznis. Spoločne s Ľubošom Valtom je spoluzakladateľom neinvestičného fondu, ktorý v rámci svojich finančných možností podporuje vzdelávanie.

„Zákazníka sme nahradili týmto fondom. Študenti nerobia s nejakou fiktívnou ponukou, ktorú napíšu a maximálne to ohodnotí učiteľ na ekonomike, ale ohodnotí to niekto, kto vystupuje v pozícii zákazníka.”

Podľa Stráňavského je takýto typ duálneho vzdelávania príležitosťou aj pre ostatné školy. „Stredné priemyselné školy, strojnícke či elektrotechnické, majú veľkú možnosť sa tiež zapojiť do duálu, pretože je veľmi veľká pravdepodobnosť, že mnoho týchto študentov bude pracovať v IT. Napríklad mnoho konzultantov, ktorí podporujú aplikácie na podporu biznisu, vychádza zo stredných odborných škôl technických.”

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety