Porubská kaplnka láka pútnikov - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Pozor však na medvede

Porubská kaplnka láka pútnikov

PORUBA – Kaplnka v dedinke Poruba neďaleko Prievidze je miestom, kam sa oplatí ísť pozrieť. Leží uprostred lesov a láka pútnikov.

Tatiana Michalková

22. 6. 2022

8:03

obec Poruba
Porubská kaplnka

Miesto, kde stojí kaplnka Panny Mária, sa volá Chorlová. „To je starý chotárny názov. K tomuto miestu mali starí obyvatelia Poruby vždy veľkú úctu. Traduje sa, že sa tam zjavila Panna Mária. Je tam výdatný prameň vody a zaujímavé je, že ani v zime pri silných mrazoch voda nezamŕza. Ľudia verili tomu, že je zázračná,“ povedal archivár Erik Kližan. Nad prameňom bol desaťročia obraz Panny Márie, s ktorým sa spája legenda. V roku 1884 až 1885 bola v Porube epidémia pravých kiahní s množstvom obetí. Vtedajší porubský richtár Ján Tisai sa zapovedal, že ak sa jeho dieťa vylieči, dá na tomto mieste podstaviť murovanú kaplnku. Zrejme sa tak aj stalo, pretože v roku 1884 ju skutočne postavili na mieste dreveného prístreška. „Tá kaplnka existuje dodnes. Bola niekoľkokrát obnovovaná veriacimi z úcty k tomuto miestu. Sú to desaťročia, čo sem vedie každoročne púť a v roku 2000 porubskí veriaci prišli s iniciatívou vytvoriť krížovú cestu. Vtedy boli osadené železné kríže, na nich sú obrázky, jednotlivé zastavenia na krížovej ceste. Púť tu býva vždy dvakrát do roka – v máji a septembri,“ povedal E. Kližan s tým, že púť je hojne navštevovaná. Podľa neho je dookola všade hora, pričom na čistinke stojí kaplnka. 

Pri potulkách k porubskej kaplnke však treba byť opatrní. Okrem turistov sa tu radi zdržujú aj medvede, pričom uplynulý týždeň napadol jeden z nich človeka. 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety