Keď láska aj skalu zdolá - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Ľúbostný príbeh o Omarovi a Fatime zaplnil hradný amfiteáter

Keď láska aj skalu zdolá

TRENČÍN – Mestské divadlo Trenčín uviedlo muzikál o príbehu lásky Omara a Fatimy pri studni na nádvorí Trenčianskeho hradu.

Miroslav Bitarovský

22. 6. 2022

20:04

Lívia Slynková

22. 6. 2022

20:04

Terajšok
Vľavo autorka muzikálu Zuzana Mišáková Moravčíková s vnučkou Joža Nižnánskeho Zuzanou Baisovou

Studňa lásky je mimoriadny príbeh. Hovorí o strete kultúr, náboženstiev, spoločenských vrstiev, ale aj postavení žien. Nakoniec zvíťazí láska a vytrvalosť,” povedala autorka hry, textov a piesní a riaditeľka Mestského divadla Trenčín Zuzana Mišáková Moravčíková.

»»» Pozrite si videoreportáž

Réžiu mal na starosti Karol Rédli, ktorý v Mestskom divadle Trenčín realizoval inscenácie ako Mastný hrniec, Ženba, Svetový Slovák Štefánik či muzikál Perinbaba. 

Inscenácia Studňa lásky vychádza zo známej povesti o tureckom kupcovi Omarovi a jeho milej Fatime, ktorú zajal Štefan Zápoľský na Trenčianskom hrade. Za jej slobodu Omar sľúbil vykopať na hrade studňu. Hoci Omar a Fatima sú kľúčovými postavami, Studňa lásky je príbehom viacerých lások. 

Zuzana Mišáková Moravčíková stvárnila postavu Hedvigy Zápoľskej, ktorá si podľa jej slov prechádza veľkým vývojom. „Od nahnevanej a žiarlivej  ženy, sklamanej z nefungujúceho manželstva, sa jej podarí nejakým spôsobom urobiť v sebe zmenu a následne si to všimne aj jej manžel a nachádzajú k sebe cestu.”

Okrem povesti O studni na Trenčianskom hrade, ktorú zapísal Jozef Branecký, muzikál vychádza aj z rovnomenného románu od Jozefa Nižnánskeho. Na premiére bola prítomná aj jeho vnučka. „V lete presne pred sto rokmi tu starý otec bol po prvýkrát a hodil svoju prvú skalku do studne. Desať rokov mu trvalo, kým tú knižku napísal,” priblížila Zuzana Baisová.

Mestské divadlo Trenčín pri tejto príležitosti oslávilo dvadsať rokov svojho pôsobenia. Ocenili dvadsať jednotlivcom a organizácii, ktoré divadlu v uplynulých piatich rokoch najviac pomohli.

To, že divadlo má dvadsať rokov považujem za malý zázrak, najmä po tých dvoch ťažkých rokoch, ktoré máme za sebou a ktoré boli naozaj nielen veľmi frustrujúce, ale veľmi zlé aj po ekonomickej stránke,” podotkla Mišáková Moravčíková. „Teším, že sme prežili dvadsať rokov a teším sa na ďalšiu dvadsiatku.”

Mestské divadlo Trenčín uvedením premiéry muzikálu Studňa lásky odštartovalo tohtoročnú bohatú letnú sezónu. Ten si budete môcť najbližšie pozrieť opäť 26. augusta o 20.00 v amfiteátri Trenčianskeho hradu.

Terajšok
Muzikál Studňa lásky na nádvorí Trenčianskeho hradu
Terajšok
Muzikál Studňa lásky podľa románu Joža Nižnánskeho
Terajšok
Studňa lásky je mimoriadny príbeh, povedala pre Terajšok riaditeľka Mestského divadla v Trenčíne Zuzana Mišáková Moravčíková
Terajšok
Vľavo autorka muzikálu Zuzana Mišáková Moravčíková s vnučkou Joža Nižnánskeho Zuzanou Baisovou
archhív Z. Bajsová
Jožo Nižnánsky s vnučkou Zuzanou

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Lívia Slynková
Tipy a podnety