Počet samovrážd u mladých ľudí stúpol - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Pomáhať sa snaží internetová poradňa

Počet samovrážd u mladých ľudí stúpol

TRENČIANSKY KRAJ – Alarmujúca štatistika. Čo sa to deje s mladými ľuďmi? O viac ako 70 percent sa zvýšil počet samovrážd mladistvých na Slovensku. Trenčiansky kraj bohužiaľ patrí k tým, kde páchajú mladí ľudia samovraždy najčastejšie.

Lívia Slynková

21. 6. 2022

11:41

Michal Večeřa
Mladí ľudia riešia problémy čoraz častejšie samovraždou.

Vlani bolo na Slovensku zaznamenaných celkovo o 59 viac samovrážd ako rok predtým, spolu ich bolo 548. „Najvyšší počet samovrážd bol evidovaný v Banskobystrickom (88) a Trenčianskom kraji (70),” uvádza Národné centrum zdravotníckych informácií.

Skratové riešenie môže byť únik

K výraznému medziročnému nárastu o 72,7 % došlo v počte samovrážd u mladistvých vo veku 15 až 19 rokov, kde bolo dokonaných 19 samovrážd. V najmladších vekových kategóriách u žien došlo k významnému medziročnému nárastu. „Počet samovražedných pokusov vzrástol oproti predchádzajúcemu roku 2,3-násobne vo vekovej skupine do 14 rokov a v skupine 15 až 19 rokov sa zvýšil 1,5-násobne.”

Podľa školskej psychologičky Jany Vindišovej pri tínedžeroch existuje v určitých prípadoch riziko, že konajú impulzívne. „U nich samovražda nemusí byť taká premyslená ako u dospelého človeka. Preto ide často o neúspešné samovraždy, no v niektorých prípadoch so zdravotnými následkami. Alebo by to tí ľudia už desať sekúnd po tom čine nespravili, ak by niekto v tom okamihu bol s nimi,” hovorí Vindišová.

Platí, že vždy je to pri každom jednotlivcovi veľmi individuálne, no dôležitá je bezvýchodiskovosť danej situácie pre človeka, ktorý chce spáchať samovraždu. „Ako zvládnuť záťažovú situáciu sa učíme od rodiny. Keď to však chýba, skratové riešenie môže byť únik.”

Pomoc nachádzajú v online priestore

Neplnoleté dieťa nemôže samo vyhľadať psychológa alebo psychiatra, no aj v sprievode rodiča alebo zákonného zástupcu sa k odbornej pomoci nemusí dostať. „Čakacie doby na psychiatra sú v niektorých mestách aj pol roka,” dodáva Vindišová.

Samovražedné myšlienky, pokusy o samovraždu, ale aj pocity osamelosti, úzkosti a izolácie v rokoch 2020 a 2021 výrazne narástli oproti predošlému roku. Osamelosť je dlhodobo najčastejšou témou, s ktorou ľudia oslavujú internetovú poradňu pre mladých IPčko.

Cítia sa byť na tú ich ťažkosť sami. Hľadajú podporu, často možno ani nie pomoc, ale skôr niekoho, kto by v tom bol s ním,” vysvetľuje Tomáš Hríbik, ktorý je súčasťou krízového výjazdového tímu IPčka a pôsobí ako koordinátor klubu Machovisko.

IPčko je občianske združenie, vzniklo v roku 2012. Bezplatne, anonymne a nonstop poskytuje poradenskú a krízovú pomoc na troch linkách pomoci, prostredníctvom emailu, četu, ale aj osobne v kluboch Machovisko a Káčko. Počas pandémie vzrástla potreba pomoci na ich linkách až šesťnásobne.

Prvá služba, s ktorou IPčko začalo, bol čet. „Je to niečo, čo je mladým blízke, čo im je dostupné. Dodnes je to naša najväčšia základňa klientov,” približuje Hríbik.

Človek v puberte je podľa Vindišovej uzavretejší a niekedy ťažko bariéru prvého kontaktu prekoná úplne sám. „Môže sa hanbiť a môže mať väčšiu dôveru vo vyjadrení v online priestore, kde je anonymný,” dopĺňa.

IPčko ročne zachráni stovky mladých životov. Denne zaznamenajú v priemere desať kontaktov zväčša mladých ľudí, ktorí si chcú siahnuť na život.

Mýtus o samovražde

„Sú odhady, že samovražedné úvahy sú pomerne frekventovaným javom u mladých ľudí. Doba priniesla záťažové faktory, ako bola pandémia alebo vojna na Ukrajine a udalosti s tým spojené. U tých zraniteľnejších sa to objavuje častejšie.”

Tvrdenie, že ten, kto o samovražde rozpráva, ju nikdy nespraví, je mýtus. „Vo veľa prípadoch mladí ľudia, ktorí samovraždu spáchali alebo sa o ňu pokúsili, sa o svojich plánoch predtým niekomu zmienili.”

Vindišová dodáva, že ak myšlienka na samotný čin príde, automaticky to neznamená, že ho daný človek aj vykoná. „Môže byť však veľké riziko, že sa tak stane. Je preto dobré zaoberať sa už myšlienkami na samovraždu.”

Signály, ktoré naznačujú tieto možné myšlienky u mladých, treba hľadať v širších súvislostiach. „Treba sa zamerať na výraznejšiu zmenu v správaní, či už sú to zmeny v zdravotnom stave, stravovacích a spánkových návykoch alebo väčšie uzatváranie sa do seba,” hovorí Vindišová.

Vyjadriť blízkosť a uznať bolesť

Pre mladého človeka najmä v tínedžerskom veku je dôležité byť všimaný. „Keď mu niekto povie, všimol som si, že sa s tebou niečo deje a tie slová akoby vysloví za neho.” Kľúčové je vyjadriť blízkosť, no nehodnotiť. „Nebudem odsudzovať ani hovoriť veci typu “aký máš dobrý život, veď nemáš byť z čoho smutný.“ Skrátka je potrebné uznať tú jeho bolesť.”

Ako prevencia samovrážd slúži samotná činnosť IPčka. „Ľudia sa nás často pýtajú, či môžu prísť do klubov, aj keď nie sú v kríze a odpoveď je jasná – príďte. Pointou je sa dozvedieť, že niečo takéto je vôbec k dispozícii,” zdôrazňuje Hríbik.

„Snažíme sa povzbudiť ľudí, aby nás kontaktovali, aj keď neprechádzajú krízovou situáciu. Keď to podchytíme čím skôr, dá sa s tým ľahšie pracovať. Ak by tá krízová situácia nastala, budeme sa vedieť k tým ľuďom rýchlejšie dostať a budeme mať lepšie povedomie o tom, ako im pomôcť.”

Nový vietor z Východnej

Základná škola Východná v Trenčíne zorganizovala v priestoroch galérie M. A. Bazovského v Trenčíne konferenciu odborných zamestnancov škôl s názvom Nový vietor z Východnej. Bola vyvrcholením ročného programu školy zameraného na duševné zdravie. „Pandemická situácia sa dotkla všetkých sfér života a najmä detí, ktoré prišli do školy bez sociálnych zručností, mali problémy nadväzovať priateľstvá, začleniť sa späť do bežného života, pociťovali traumy a u mnohých detí sa prejavili samovražedné prejavy,” uviedla riaditeľka školy Tatiana Hribová.

ZŠ Východná
Riaditeľka ZŠ Východná Tatiana Hribová otvára konferenciu Nový vietor z Východnej.
Lívia Slynková
Na konferencii prednášali aj Tomáš Hríbik a Lucia Hlístová z krízovej linky IPčko.
ZŠ Východná
Zástupcovia krízovej linky IPčko na konferencii Nový vietor z Východnej.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety