Od 1.júla sa zvyšuje suma životného minima - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Valorizácia súm životného minima

Od 1.júla sa zvyšuje suma životného minima

S účinnosťou od 1. júla sa zvýši suma životného minima v rozmedzí od 7,47 eur až po 16,36 eur. Informovalo o tom Združenie miest a obcí Slovenska s tým, že tak narastie takmer 60 príspevkov a dávok, ktoré sú na životné minimum viazané.

Marián Michalko

20. 6. 2022

15:28

archív ZMOS
Ilustračný obrázok

Ako Združenie miest a obcí Slovenska uviedlo, od 1. júla tohto roka dochádza k úprave súm životného minima.

 „Ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu suma 218,06 eur sa upravuje na 234,42 eur mesačne, čo predstavuje zvýšenie o 16,36 eur, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu suma 152,12 eur mesačne sa upravuje na 163,53 eur mesačne, čo predstavuje nárast o 11,41 eur a ak ide o zaopatrené neplnoleté dieťa a o nezaopatrené dieťa suma 99,56 eur mesačne sa upravuje na 107,03 eur mesačne, čo je prírastok 7,47 eur,“ ozrejmilo Združenie miest a obcí Slovenska s tým, že pôjde predovšetkým o domácnosti s deťmi, ktoré poberajú štátne sociálne dávky, domácnosti, ktoré sú príjemcami pomoci v hmotnej núdzi, a domácnosti fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím či poberateľom 13-steho dôchodku.

Združenie miest a obcí Slovenska upriamilo zároveň pozornosť aj na zvýšený opakovaný príspevok náhradnému rodičovi a osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi.

„Opakovaný príspevok náhradnému rodičovi sa zvýši o viac ako 104 eur pre náhradného rodiča, ktorý sa stará o dvoch súrodencov. Osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi narastie až o 177 eur. Tieto príspevky sa menia v súvislosti s novelou zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa. Nejde teda iba o zmeny spôsobené navýšením životného minima, ale aj zmenou legislatívneho nastavenia týchto príspevkov,“ uverejnilo Združenie miest a obcí Slovenska na svojich stránkach,“ uzavrelo Združenie miest a obcí Slovenska.

Komentáre

Tipy a podnety