
V obci Očkov v okrese Nové Mesto nad Váhom sa skrýva raj pre milovníkov histórie. V blízkosti Očkovskej mohyly sa našli artefakty z dávneho paleolitu. Podľa nich tu žili príslušníci Bošáckej skupiny na začiatku tretieho tisícročia pred naším letopočtom.
Samotná Očkovská mohyla bola miestom posledného odpočinku veľmoža velatickej kultúry z mladšej doby bronzovej. Na mieste náleziska je rekonštruovaný odkryv hrobovej komory. V menšej šachte dolu bola zakrytá urna s popolom velatického veľmoža približne z roku tisíc pred naším letopočtom.
V okolí mohyly sa našlo pohrebisko germánskych kmeňov kvádov z 2. až 4. storočia. Popol svojich zosnulých ukladali do skrinkových hrobov.
Pozostatky kaštieľa kuruckého generála Ladislava Očkaja v areáli mohyly patria do stredoveku. Kaštieľ nesie názov Krvavá krčma podľa povesti, ktorá hovorí, že viac ľudí vošlo dnu ako z neho vyšlo von.
Obdobie druhej svetovej vojny je zastúpené dvomi nemeckými bunkrami typu Tobruk. Strážili a obraňovali cesty z Vrbového do Nového Mesta nad Váhom. V okolí bola nájdená vystrelená munícia, preto sa predpokladá, že boli použité v boji. Tieto Tobruky sú jedinými známymi svojho druhu v oblasti Malých Karpát.
Od roku 2015 opravu jednotlivých objektov v spolupráci s obyvateľmi obce Očkov a okolia, samosprávou a pamiatkovým úradom realizuje občianske združenie Tematín, ktoré sa stará aj o hrad Tematín.
Komentáre