
S nárastom digitalizácie v bankovníctve, rastie aj vynaliezavosť podvodníkov, ako sa dostať čo najľahšie k cudzím peniazom. Ich triky sú často veľmi sofistikované. Nie je však dôvod na paniku, a stále platí základné pravidlo.
„Najzákladanejšia a často opakovaná rada je, aby ste neposkytovali žiadne bankové údaje, čísla kariet alebo prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva cez telefón alebo sociálne siete. Pracovníci banky ich od vás takýmto spôsobom žiadať nikdy nebudú,“ odporúča svojim klientom Slovenská sporiteľňa.
„V banke vynakladáme na ochranu klientov maximálne možné úsilie, je však dôležité, aby boli obozretní aj klienti a v žiadnom prípade neposkytovali svoje citlivé údaje do rôznych formulárov či iným osobám. Tiež je dôležité, aby si dôsledne skontrolovali napríklad odosielateľa emailu, podozrivé znaky na webstánke ako aj detaily SMS s kódom, ktorá im príde,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková a doplnila, že zvýšený trend obdobných pokusov pozorujú v bankovom sektore už dlhodobo.
„E-mailom alebo podvodnou SMS sa útočníci snažia od ľudí vylákať prihlasovacie údaje či údaje z platobnej karty na falošnej stránke. Následne ešte častokrát žiadajú SMS na potvrdenie platby alebo aktiváciu virtuálnej platobnej karty,“ pokračovala M. Cesnaková a jedným dychom odporučila, pokiaľ ste takýmto spôsobom predsa len poskytli podvodníkom svoje údaje, aby ste neváhali a okamžite kontaktovali call centrum banky s cieľom minimalizovať prípadné škody.
„V prípade, ak ste predsa len poskytli údaje a máte podozrenie, že ide o podvod, okamžite konajte. Platobnú kartu si viete zablokovať v podstate okamžite aj cez mobilnú aplikáciu. Ak ste podvodníkovi prezradili údaje do elektronického bankovníctva, zavolajte na call centrum banky, kde vám vaše heslo reaktivujú. Rovnako tam môžete zavolať aj v prípade akýchkoľvek pochybností či strachu zo zneužitia vašich údajov,“ doplnila na záver Slovenská sporiteľňa.
Komunikovať s bankovými inštitúciami len osobne alebo prostredníctvom aplikácie konkrétnej banky, odporúča aj polícia.
„NIKDY neklikajte na odkaz, ktorý vám príde v e-mailovej pošte, hoci sa tvári ako z oficiálneho zdroja,“ apelovala trenčianska policajná hovorkyňa Danka Adámiková.
Komentáre