Na Myjave začína sviatok folklóru - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Organizátori festivalu hlásia pripravenosť na akciu roka

Na Myjave začína sviatok folklóru

MYJAVA / TRNOVCE – 62. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA, ktorý počas piatich dní divákom prinesie takmer 50 zaujímavých programov určených pre návštevníkov všetkých vekových kategórii.

Miroslav Bitarovský

16. 6. 2022

19:33

MFF Myjava
Minulý ročník prebehol v online priestore

Prvé z nich sa konali už v stredu 15. júna a išlo o detské pásmo tvorené tradičnými hrami a tvorivými aktivitami na myjavskom námestí nazvané En-ten-tíčki. Nasledovala vernisáž výstavy Košieľočka dorúbaná v SNM – Múzeu SNR v Myjave. „Kurátorka výstavy Eva Dudková tu predstavila rozsiahlu kolekciu mužských košieľ zo zbierok ľudového odevu Slovenského národného múzea v Martine,“ povedal na začiatku rozhovoru o bohatom programe hovorca MFF a člen prípravného výboru Marek Hrin.

»»» Pozrite si rozhovor s členom prípravného výboru MFF Marekom Hrinom

Detský program En-ten-tíčki pokračoval na Námestí M. R. Štefánika v Myjave aj vo štvrtok 16. júna v čase od 9:00 do 11:30 a popoludní sa na Gazdovskom dvore v mestskej časti Turá Lúka uskutočnilo prijatie zahraničných súborov, ktoré v tomto roku na myjavský festival zavítali. Išlo o Folk group Estia a Choir Orfeas z Grécka, Folklore ensemble Kitka zo Severného Macedónska, Folklorní soubor Okluky z Českej republiky, Folk group Bistritsa Babi z Bulharska a sólistov Máté Domján a Deni Domján so sprievodnou ľudovou hudbou z Maďarska. Privítanie súborov spojené s tanečnou školou nebolo určené širokej verejnosti, ale len členom uvedených súborov.

🔅  PROGRAM V PIATOK

„Ale v piatok 17. júna sa už festival rozbehne naplno. Najskôr v Kultúrnom dome Samka Dudíka v Myjave vystúpia dopoludnia o 10:00 pre žiakov škôl hostia spoza hraníc a na námestí pred mestským úradom si budeme môcť pozrieť výstavu realizovanú v spolupráci so Záhorským múzeom v Skalici nazvanú Rodina a odev v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria,“ rozprával o bohatom programe Marek Hrin.

Od 17:00 začne premávať kyvadlová doprava v podobe turistického vláčika a o 18:15 sa k nemu pridajú aj autobusy SAD Trenčín, ktoré odvezú prvých návštevníkov do festivalového areálu Trnovce. Tu o 18:30 otvorí svoje brány Mestečko MY-A-VY, začne fungovať Kuchyňa starých materí a o 19:00 Divadlo Korbáč uvedie ďalšiu epizódu zo života svojráznych obyvateľov mestečka nazvanú Jak sa ženi o svinu postarali.

„Slávnostné otvorenie festivalu spojené s odovzdávaním Ceny festivalu je naplánované na 20:00 a po ňom bude hlavná scéna v amfiteátri patriť zahraničným hosťom a ich programu Vitajte, priatelia, na Myjave! Krátko pred desiatou večer súbory z cudzích krajín nahradia domáce kolektívy v pásme Krojoveda,“ zvýrazňuje dôležitý bod programu myjavský hovorca Hrin.

🔅 PROGRAM V SOBOTU

Sobotňajší program nemôže začať inak, ako tradičným Jarmekom pot mijafskú vežu, kedy od 9:00 zaplnia myjavské námestie stovky predajcov a tisícky návštevníkov a nebude chýbať ani prehliadka účinkujúcich v krojovanom sprievode s krátkymi vystúpeniami na Javisku na rínku. Kto má rád komornejšie programy, nemal by vynechať pásmo Pieseň ako zrkadlo duše v evanjelickom chráme Božom so začiatkom o 11:00.

Festivalový areál Trnovce začne ožívať o 13:00 v Mestečku MY-A-VY a s ním aj Kuchyňa starých materí – ponuka regionálnych špecialít z Pukanca, Veľkej Čause, hornej Nitry, Myjavy, Veľkých Levár, Piešťan, Buchlovíc, Pečeníc, Skalice, Tríbeča, Nimnice či Krakovian. Deti sa zasa môžu tešiť na rozprávky, školičku tanca a spevu, česanie tradičných účesov, Hriščo v Prednom areáli pred reštauráciou.

Programy v amfiteátri začnú o 16:00 a ako prvé si budú môcť návštevníci pozrieť regionálne pásmo zo Záhoria nazvané Staraua sa maci má, de mi Pán Búh místa dá. Po ňom bude pódium patriť súborom a skupinám z Hornej Súče, Terchovej, Brezovej pod Bradlom, Hvozdnice, Skalice, Krajného a ďalších obcí, ktoré vystúpia v programe venovanom obetiam vojny na Ukrajine nazvanom príznačne Tá krvavá vojna.

O poznanie veselší bude svojou témou program O Vianocách, já, duhích nocách zameraný na zvyky a zábavu mládeže vo vianočnom období v oblasti Javorníkov a Bielych Karpát. O 21:00 predvedú divákom svoje umenie zahraničné súbory a o 22:30 je naplánovaný program Tvoja Myjava s účasťou súborov Marína zo Zvolena, Váh z Liptovského Mikuláša, Považan z Považskej Bystrice a Nadšenci z Trenčína.

🔅 PROGRAM V NEDEĽU

Nedeľa je dňom sviatočným a preto v ňom pamätáme aj na pokrm pre dušu, a to v podobe Misijných bohoslužieb v Mestečku MY-A-VY, ktoré o 10:00 povedie Cirkevný zbor ECAV zo Sobotišťa. V rovnakom čase už začne znova fungovať Kuchyňa starých materí a pred obedom, aby nám lepšie chutilo, nás rozosmeje Divadlo Korbáč s reprízou svojho piatkového vystúpenia o šikovných ženách z Mestečka.

Za pozornosť určite stojí aj spomienkové rozprávanie venované 50. narodeninám Detského folklórneho súboru Kopaničiarik s názvom Kopaničiarici so začiatkom o 13:15. V amfiteátri si v nedeľu popoludní môžeme pozrieť dva veľké programy. O 14:30 to bude pásmo detských folklórnych súborov z Myjavy, Brezovej, Trenčína, Piešťan a Zvolena nazvané Deti, deťúrence, detiská a o 16:10 to bude záverečný galaprogram myjavského sviatku folklóru s titulom Kopaničiari.

🔅 PROGRAM AJ V ONLINE PRIESTORE

To samozrejme nie je všetko. Ak chcete mať lepšiu predstavu o kompletnom programe festivalu, môžete si ho naštudovať v sekcii Program. „Okrem toho bude mať 62. ročník MYJAVY, ako zvykneme festival volať, aj svoju online podobu. To znamená, že hlavné amfiteátrové programy budú prenášané naživo prostredníctvom nášho YouTube kanála MFF Myjava. A pridáme aj niečo navyše, aby ste mali čo pozerať v prípade, že na festival nemôžete z nejakého dôvodu zavítať osobne,“ dokončil pozvánku Marek Hrin, člen organizačného výboru a hovorca MFF Myjava.

Všetky dôležité informácie, podrobný program a denné správy nájdete na www.mffmyjava.sk

MFF Myjava
Programový plagát MFF Myjava 2022
MFF Myjava
Medzinárodný folklórny festival Myjava
MFF Myjava
Amfiteáter v myjavskej časti Trnovce počas Medzinárodného folklórneho festivalu
MFF Myjava
Minulý ročník prebehol v online priestore

Komentáre

Tipy a podnety