Trenčianski učitelia bojujú za svoje platy - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Na protest dohliada polícia

Trenčianski učitelia bojujú za svoje platy

BRATISLAVA/TRENČÍN – Tlak idú vyvíjať až do ulíc! Zamestnanci škôl sa rozhodli, že už sa nechcú hádkam medzi vrcholnými politikmi len prizerať a chcú bojovať za svoje práva. Dnes popoludní sa zišlo viac ako 10-tisíc učiteľov na proteste v Bratislave, kde nechýbali ani pedagogickí pracovníci z Trenčianskeho kraja.

Pavol Konštiak

15. 6. 2022

14:05

Karol Krajčo
Protest učiteľov v Bratislave

V Bratislave dnes protestujú učitelia, ktorí žiadajú zvýšenie svojich platov. Stretli sa na Námestí SNP a neskôr sa presunuli aj pred budovu parlamentu. Protestný pochod obmedzil aj verejnú dopravu v hlavnom meste. Minister školstva Branislav Gröhling požiadavky učiteľov a ich protest plne podporuje. „Nám nepomôže podpora, potrebujeme, aby sme boli plnohodnotne finančne ocenení,“ vraví učiteľka základnej školy v Trenčíne, ktorá sa zúčastnila na dnešnom proteste. Učitelia žiadajú zlepšenie pracovných podmienok, vrátane zvýšenia platov o desať percent pre všetkých zamestnancov školstva od 1. júla tohto roka.  

Platy učiteľov sú na zaplakanie

Spravodajskému portálu terajsok.sk sa podarilo zistiť, že nástupný tarifný plat učiteľa základnej či strednej školy je 915 eur a nástupný plat učiteľky v materskej škole iba 738 eur. A to hovoríme o tarifnom plate v hrubom. Niet sa čomu čudovať, že učitelia žiadajú o zvýšenie svojich platov. „Všetci prichádzame s očakávaním, že páni vo vláde si uvedomia silu počtu ľudí, ktorí dnes prišli do Bratislavy a naše požiadavky budú vypočuté. Veríme, že sa nájde spoločná reč a k zvýšeniu platov dôjde,“ povedal nám priamo z miesta protestu predseda združenia Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Karol Krajčo. 

Vláda Slovenskej republiky si vo svojom Programovom vyhlásení a ostatných strategických dokumentoch dala za cieľ zlepšiť stav v oblasti výchovy a vzdelávania všetkých detí, žiakov a študentov. „Vláda sa okrem iného zaviazala urobiť v školstve zmeny, ktorých nositeľmi majú byť vzdelaní, motivovaní a adekvátne odmeňovaní pedagogickí a odborní zamestnanci,“ tvrdia školskí odborári.  

Dva roky bez zvyšovania platov

Medzinárodné skúsenosti ukazujú, že kvalita vzdelávania je priamo úmerná motivácii pedagógov. Na Slovensku však už dva roky, čiže počas obdobia súčasnej vlády, nedošlo k plošnému zvyšovaniu tarifných platov učiteľov. Realita navyše hovorí o iných ukazovateľoch a číslach, ktoré boli nedávno zverejnené. „V roku 2022 by malo v regionálnom školstve chýbať oproti roku 2021 približne 1300 učiteľov, v roku 2023 až 3500 učiteľov a do roku 2025 narastie tento počet na takmer 8600 učiteľov,“ tvrdia odborári. 

Je preto nevyhnutné zvýšiť motiváciu mladých ľudí pracovať v školstve. Učiteľ formuje osobnosť dieťaťa a dáva základy vzdelanosti celej spoločnosti. Škola nie je výrobná linka a práca učiteľa je jeho poslaním. Je smutné, že požiadavky učiteľov a sľuby z programového vyhlásenia musia učitelia vláde pripomínať protestom.

Karol Krajčo
Na proteste sa zúčastnili aj učitelia z Trenčianskeho kraja.
Karol Krajčo
Učitelia žiadajú vyššie platy
Karol Krajčo
Protest učiteľov v Bratislave
FB
Protestujúci učitelia
FB
Protestujúci učitelia
FB
Protestujúci učitelia

Komentáre

Tipy a podnety