
V Bratislave dnes protestujú učitelia, ktorí žiadajú zvýšenie svojich platov. Stretli sa na Námestí SNP a neskôr sa presunuli aj pred budovu parlamentu. Protestný pochod obmedzil aj verejnú dopravu v hlavnom meste. Minister školstva Branislav Gröhling požiadavky učiteľov a ich protest plne podporuje. „Nám nepomôže podpora, potrebujeme, aby sme boli plnohodnotne finančne ocenení,“ vraví učiteľka základnej školy v Trenčíne, ktorá sa zúčastnila na dnešnom proteste. Učitelia žiadajú zlepšenie pracovných podmienok, vrátane zvýšenia platov o desať percent pre všetkých zamestnancov školstva od 1. júla tohto roka.
Platy učiteľov sú na zaplakanie
Spravodajskému portálu terajsok.sk sa podarilo zistiť, že nástupný tarifný plat učiteľa základnej či strednej školy je 915 eur a nástupný plat učiteľky v materskej škole iba 738 eur. A to hovoríme o tarifnom plate v hrubom. Niet sa čomu čudovať, že učitelia žiadajú o zvýšenie svojich platov. „Všetci prichádzame s očakávaním, že páni vo vláde si uvedomia silu počtu ľudí, ktorí dnes prišli do Bratislavy a naše požiadavky budú vypočuté. Veríme, že sa nájde spoločná reč a k zvýšeniu platov dôjde,“ povedal nám priamo z miesta protestu predseda združenia Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Karol Krajčo.
Vláda Slovenskej republiky si vo svojom Programovom vyhlásení a ostatných strategických dokumentoch dala za cieľ zlepšiť stav v oblasti výchovy a vzdelávania všetkých detí, žiakov a študentov. „Vláda sa okrem iného zaviazala urobiť v školstve zmeny, ktorých nositeľmi majú byť vzdelaní, motivovaní a adekvátne odmeňovaní pedagogickí a odborní zamestnanci,“ tvrdia školskí odborári.
Dva roky bez zvyšovania platov
Medzinárodné skúsenosti ukazujú, že kvalita vzdelávania je priamo úmerná motivácii pedagógov. Na Slovensku však už dva roky, čiže počas obdobia súčasnej vlády, nedošlo k plošnému zvyšovaniu tarifných platov učiteľov. Realita navyše hovorí o iných ukazovateľoch a číslach, ktoré boli nedávno zverejnené. „V roku 2022 by malo v regionálnom školstve chýbať oproti roku 2021 približne 1300 učiteľov, v roku 2023 až 3500 učiteľov a do roku 2025 narastie tento počet na takmer 8600 učiteľov,“ tvrdia odborári.
Je preto nevyhnutné zvýšiť motiváciu mladých ľudí pracovať v školstve. Učiteľ formuje osobnosť dieťaťa a dáva základy vzdelanosti celej spoločnosti. Škola nie je výrobná linka a práca učiteľa je jeho poslaním. Je smutné, že požiadavky učiteľov a sľuby z programového vyhlásenia musia učitelia vláde pripomínať protestom.
Komentáre