Funkcionalistický skvost opravia - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Zhotoviteľ musí obhájiť vyššiu cenu

Funkcionalistický skvost opravia

TRENČÍN – Budovu Obchodnej akadémie v Trenčíne postavili v tridsiatych rokoch minulého storočia. Svojou nevšednou funkcionalistickou architektúrou je jednou z najvýraznejších budov, ktoré v  tomto období na Slovensku postavili. Teraz sa dočká opravy.

Tatiana Michalková

15. 6. 2022

7:17

Michal Večeřa
Neprehliadnuteľná funkcionalistická stavba sa dočkala rekonštrukcie

V čase svojho vzniku bola budova akadémie najmodernejšou školskou stavbou na Slovensku. Jej autorom je architekt Ferdinand Silberstein. Stavbu naprojektoval v roku 1932 a otvorená bola v roku 1937. Nielen ona, ale aj celá stará Sihoť, kde budova stojí, nesie pečať architektonického funkcionalizmu. V čase vzniku šlo o vybudovanie úplne novej mestskej štvrte na naplaveninách rieky Váh. 

Cieľom rekonštrukcie budovy obchodnej akadémie je znížiť energetickú náročnosť budovy školy, ktorá dlhodobo patrí k najlepšie hodnoteným stredným školám v kraji aj na Slovensku. „Na tejto stavbe sa už niekoľko týždňov pracuje. Celá investícia, vrátane stavebného dozoru, je v hodnote 1,8 milióna eur s DPH,“ povedal predseda Trenčianskej župy Jaroslav Baška. Stavebné úpravy podstúpia všetky bloky budovy. Zrenovujú sa bloky otvorov, zrealizuje sa zatepľovací systém, zrekonštruuje strešný plášť. Modernizáciou prejdú aj silnoprúdové rozvody, osvetlenie a bleskozvody. „Trvalo naozaj veľmi dlho pripraviť projektovú dokumentáciu a stavebné povolenie. Nebolo to jednoduché, pretože ide sčasti o kultúrnu pamiatku a museli sme vyhovieť aj pamiatkarom,“ povedala riaditeľka školy Monika Bulková s tým, že zatiaľ sa opravuje za plnej prevádzky školy, teda bez prerušenia vyučovania. Hlavné práce by sa mali vykonávať počas letných prázdnin. 

Na stavbe sa však prejavili aj rastúce ceny stavebných materiálov a samotnej práce. Tie bude musieť zhotoviteľ stavby obhájiť pred župou. „Budeme so zhotoviteľom rokovať. Všetky navýšenia cien musia byť zdôvodnené a obhájiteľné,“ informovala Trenčianska župa, ktorá je investorom. Svoje investície chce ochrániť aj tým, že prípadné dodatky podpíše, no účinnosť nadobudnú až po kontrole príslušných orgánov. 

Komentáre

Tipy a podnety