Alžbeta darovala krv 45 - krát - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Prečo to bolo pred Svetovým dňom darcov krvi naposledy?

Alžbeta darovala krv 45 – krát

Trenčín – Vedeli ste, že v utorok 14. júna je Svetový deň darcov krvi? Boli sme sa preto pozrieť v Národnej transfúznej službe v Trenčíne, kde bola poslednýkrát v živote darovať najcennejšiu tekutinu aj 65-ročná Alžbeta zo Starej Turej.

Tatiana Michalková

14. 6. 2022

10:00

Michal Večeřa

14. 6. 2022

10:00

Alžbeta bola v Trenčíne darovať krv po 45-krát. Ako sama priznala, prišla by opäť, ale kvôli vysokému veku jej to už nie je umožnené. Po celý život chodila darovať krv práve do Trenčína a sem sa aj prišla s darcovstvom rozlúčiť – posledným darovaním krvi. „V Trenčíne má darcovstvo krvi už vyše 70-ročnú tradíciu. S odbermi sa tu začalo v roku 1951 a od roku 1957 tu bola Okresná transfúzna stanica. Zo začiatku sa robilo iba tridsať odberov týždenne. Teraz robíme denne minimálne okolo šesťdesiat odberov a v piatok to býva ešte viac, aj sto,“ povedala vedúca lekárka Národnej transfúznej služby Ivana Babušková, ktorej pracovisko funguje v Trenčíne od marca 2005. V Trenčíne sa robia odbery celej krvi, ktorá následne putuje na spracovanie do centra v Banskej Bystrici. „Tam sa každý odber spracuje na tri komponenty. To sú jednoducho povedané červené krvinky, krvné doštičky a plazma. Každý darca môže takto zachrániť až troch pacientov,“ dodáva I. Babušková. V Bystrici navyše krv podstúpi aj predpísané vyšetrenia. „V roku 12019 sme urobili v našom centre 16 600 odberov, z toho asi štvrtina odberov bola urobená na takzvaných mobiloch, teda mimo našu kamennú budovu,“ skonštatovala I. Babušková.

Aj v prípade odberov zasiahla pandémia. Počas dvoch rokov bolo nutné dodržiavať prísne protiepidemické opatrenia, počas ktorých nebolo možné chodiť na mobilné výjazdy. Počet odberov preto poklesol približne o dvetisíc odberov ročne. „Nebol to však žiadny dramatický pokles a nedošlo k nedostatku krvi, keďže aj plánované operácie boli utlmené,“ ozrejmila I. Babušková. Podľa nej sa môže stať darcom krvi zdravý človek od 18. roku veku do 60. roku. Ak ide o pravidelného darcu krvi, tak až do 65. roku. Ženy môžu darovať krv trikrát do roka. Muži štyrikrát. Krv nemôže darovať žena ľahšia ako 50 kilogramov. Darcovia musia byť úplne zdraví. Darca síce nemá nárok na žiadnu odmenu. Odmenou mu je jeho dobrý pocit, že výrazne pomohol pacientov. Ďalšími odmenami sú odmeny od Slovenského červeného kríža – Jánskymi plaketami. Najvzácnejšia je tá krvná skupina, ktorá práve chýba. 

Terajšok
Odber krvi
Terajšok
Ivana Babušíková, vedúca lekárka
Terajšok
Krvné doštičky
Terajšok
Ján z Podolia daroval krv 35-krát
Terajšok
Červené krvinky

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety