Boj o Machnáč pokračuje - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Ako to dopadlo?

Boj o Machnáč pokračuje

TRENČÍN – Na Okresnom úrade v Trenčíne sa v piatok dopoludnia konalo odborné vypočutie oboch strán vo veci vyvlastnenia Liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach. Ten je od polovice 90. rokov národnou kultúrnou pamiatkou. Podľa slov oboch zúčastnených sa po prvýkrát v histórii Slovenskej republiky deje, že súkromník chce vyvlastniť nehnuteľnosť v súkromnom vlastníctve.

Marián Michalko

10. 6. 2022

16:05

Terajšok
Ilustračný obrázok

Funkcionalistická budova v srdci kúpeľného mesta už svojmu účelu neslúži viac ako desať rokov. Budovu v roku 1969 zaradili do Súpisu pamiatok na Slovensku, od roku 1996 je národnou kultúrnou pamiatkou. Po privatizácii koncom 90. rokov skončila v súkromnom vlastníctve a jeho nový majiteľ plánoval prestavbu ikonickej budovy na nadštandardný hotel. Od pamiatkárov sa mu ale dostalo zamietavé stanovisko a budova zostala opustená. O záchranu pamiatky sa snaží vzniknutá spoločnosť, ktorá nesie meno architekta Jaromíra Krejcara. Ten stojí za pôvodným návrhom budovy. Tá odštartovala aj vyvlastňovací proces. V piatok dopoludnia o vyvlastňovaní jednej z dominánt kúpeľného mesta na Považí rozhodoval Okresný úrad v Trenčíne.

„Bolo prerokovanie návrhu na vyvlastnenie Liečebného domu Machnáč na Okresnom úrade v Trenčíne, dnešného dňa sa nerozhodlo, nakoľko sa nezúčastnili všetci účastníci konania, taktiež  v posledných dňoch bolo doplnené toto konanie. Musíme sa s tým vysporiadať a potom vo veci rozhodnúť,“ oznámil prednosta úradu Roman Kozáček. Podľa jeho slov  by rozhodnutie mohlo padnúť v priebehu niekoľkých mesiacov.

Ako uviedla právna zástupkyňa majiteľa kúpeľného domu Michaela Gáborík, deje sa to prvýkrát v histórii Slovenskej republiky, že súkromník chce vyvlastniť nehnuteľnosť v súkromnom vlastníctve. Podľa jej slov, nie je na to ale najmenší dôvod.

„Návrh je nedôvodný, vnímame ho ako šikanózny a z nášho pohľadu nie sú naplnené podmienky,  za ktorých v zmysle zákona a ústavy možno nehnuteľnosť vyvlastniť v prospech štátu, nieto v prospech súkromnej osoby. Počúvame o tom, že nehnuteľnosť chátra a je v katastrofálnom stave. To nie je z našej strany ani spochybňované. Treba si ale uvedomiť, že samotný Pamiatkový úrad Slovenskej republiky túto národnú kultúrnu pamiatku eviduje ako v stave narušenom. Cítime tu schizofréniu, že na jednej strane pamiatkový úrad súhlasí s vyvlastnením, a na druhej strane riadne koná vo veci obnovy Národnej kultúrnej pamiatky Machnáč s jej vlastníkom ako aj s právoplatným nájomcom. Vyvlastňovaný v súčinnosti s Občianskym združením Machnáč aktívne nepretržite komunikuje a koná s pamiatkovými úradmi.  Vo vzťahu k Národnej kultúrnej pamiatke Machnáč je vydané stanovisko k plánu obnovy, kde žiadosť bola podaná, je odsúhlasená, sú dodržiavané a napĺňané podmienky, ktoré boli stanovené. Je vypracovaná rozsiahla dokumentácia,“ doplnila M. Gáborík a ako ďalej uviedla, obnova je žiaduca ale je časovo a finančne náročná. 

„Pýtame sa, či vyvlastniteľ skutočne poskytuje záruky toho, že ten zámer bude naplnený, pretože tie procesy trvajú dlhé roky a my už v tých procesoch niekde sme, pričom oni nie sú ešte ani na štartovacej čiare,“ uzavrela M. Gáborík.

Právny zástupca spoločnosti, ktorá sa usiluje o vyvlastnenie liečebného domu v Trenčianskych Tepliciach Ján Dulovič ozrejmil, že Okresný úrad v Trenčíne bude konať aj naďalej a že na prvom vypočutí padli nejaké návrhy na vykonanie dokazovania.

Nepredpokladali sme, že by sa rozhodlo na prvom konaní. My zotrvávame na tom, čo sme doposiaľ povedali a podali. Podľa nás sú splnené všetky zákonné podmienky na vyvlastnenie,“ povedal stručne J.  Dulovič.

Architekt a kunsthistorik Martin Zaiček  spolu s kolegami zo Spoločnosti Jaromíra Krejcara bojuje za záchranu liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach už niekoľko rokov.

„Už vyše 11 rokov sa tomuto venujem a bolo by smiešne, ak by som povedal, že by som čakal rýchly sled udalostí. Snažili sme sa komunikovať s majiteľom, hľadať nejakú zhodu, dohodu. Dnes sme v procese, ktorý bude stáť pravdepodobne ešte veľa času a žiaľ ten status „nestarostlivosti“ o ten objekt bude znamenať aj devastačné následky pre národnú kultúrnu pamiatku,“ povedal M. Zaiček.

„Sme hlboko presvedčení, a to je aj dôvod vzniku našej organizácie, že Národná kultúrna pamiatka Machnáč je najlepšie dielo architektúry prvej polovice 20. storočia na Slovensku vôbec. Spĺňa mnohé atribúty ktoré ju kladú  na úroveň, ktoré vo svete požívajú štatút UNESCO,  a bolo by veľkou tragédiou keby došlo k laxnému prístupu obnovy tejto pamiatky alebo prípadnému znehodnoteniu,“ skonštatoval M. Zaiček a dodal, že v kontexte Slovenskej alebo aj Českej republiky  dokonca  v širšom stredoeurópskom priestore sa jedná o precedens.

Terajšok
Boj o Machnáč pokračuje
Terajšok
Boj o Machnáč pokračuje

Komentáre

Tipy a podnety