
Pôvodný muzikál Studňa lásky podľa slovenskej povesti rozpráva príbeh lásky tureckého kupca Omara a jeho milej Fatimy, ktorú na Trenčianskom hrade väznil gróf Zápoľský. Hra ponúka divákom aj atraktívnu rovinu mužsko-ženských vzťahov, kde sa ústredným stáva vzťah manželov Zápoľských a ľúbostné pletky hradného kapitána Tomáša Zamarovského. To všetko na pozadí historických reálií voľby nového kráľa Uhorska, ktorého treba oženiť s vdovou po kráľovi Matejovi Beatrix Aragónskou. O humor sa postará hradný šašo, stráže, mnísi zo Skalky i samotný kráľ Vladislav. Napätie sľubujú šermiarske súboje a dej, ktorý nenechá divákov ľahostajnými.
„Sme trenčianske divadlo a naša tvorba má pozdvihovať región. Veríme, že spopularizujeme Trenčiansky hrad, trenčiansku históriu a najmä najkrajšiu slovenskú povesť, kde nikto nezomrie ani neskamenie, ako je to v povestiach bežné, ale naopak, hovoríme tu o láske, ktorá zdolala skalu a v tomto prípade nielen hradné bralo, ale aj srdcia Zápoľských,” povedala dramaturgička a tiež koordinátorka produkcií Mestského divadla Trenčín Michaela Gallová.
Muzikál je voľne inšpirovaný povesťou O studni na Trenčianskom hrade, ktorú zapísal Jozef Branecký a aj románom Studňa lásky od Joža Nižnánskeho. Herecké obsadenie tvorí Peter Trník, Zuzana Mišáková, Štefan Richtárech, Danica Jurčová, Simon Kopunec, Karin Adzimová a ďalší. Inscenácia je trenčianska nielen témou. Do realizačného tímu patrí 33 ľudí a do hereckého súboru 11 hercov, Trenčania alebo ľudia z Trenčianskeho kraja tvoria 95 percent.
V tomto roku Mestské divadlo Trenčín oslavuje 20. výročie vzniku. „Aj vzhľadom na situáciu sme sa vzdali galavečera v prospech investície do trvácnejšieho diela. Pri výbere témy boli pre nás smerodatné tri veci: aby dielo bolo spojené s Trenčínom, s naším divadlom a s ľuďmi, ktorí v súbore pôsobia,” doplnila Gallová.
Komentáre