Len krok od záchrany Machnáča - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Dôležité dni pre liečebný dom

Len krok od záchrany Machnáča

Trenčianske Teplice – Vedenie mesta Trenčianske Teplice je už len krôčik od záchrany architektonického skvostu – liečebného domu Machnáč. Funkcionalistická stavba už roky chátra.

Tatiana Michalková

9. 6. 2022

15:36

mesto Trenčianske Teplice
liečebný dom Machnáč roky chátra

Vo štvrtok prišli na rokovanie mestského zastupiteľstva do Trenčianskych Teplíc aj zástupcovia Spoločnosti Jaromíra Krejcara, ktorí sa snažia o záchranu liečebného domu. Tí majú už zajtra, teda v piatok, namierené na Okresný úrad do Trenčína, ktorý bude rozhodovať o jeho vyvlastnení. „K záchrane liečebného domu Machnáč sme nikdy neboli tak blízko ako dnes,“ potvrdila primátorka mesta Trenčianske Teplice Zuzana Frajková Ďurmeková s tým, že mesto robí všetko preto, aby skvost zachránili. Primátorka mesta zároveň potvrdila, že verí tomu, že sa dočkajú správneho výsledku. „Nikdy nedošlo ku konštruktívnemu dialógu s majiteľmi Machnáča. Vtedy sme sa rozhodli, že národnú kultúrnu pamiatku sa budeme snažiť vyvlastniť a rozhodli sme sa zahájiť tento vyvlastňovací proces. Zajtra ráno o deviatej začne prvé vypočutie o vyvlastnení národnej kultúrnej pamiatky. Nikdy nebola záchrana Machnáča tak blízko ako teraz a je tu teraz reálna možnosť zmeny vlastníka. Bola by som veľmi rada, ak by ste nás podporili v tejto veci,“ uviedla na mestskom zastupiteľstve zástupkyňa Spoločnosti Jaromíra Krejcara a obrátila sa priamo na trenčianskoteplických mestských poslancov.

Vyvlastňovací proces odštartovala v septembri práve Spoločnosť Jaromíra Krejcara s cieľom dosiahnuť pamiatkovú obnovu liečebného domu. Zástupcovia spoločnosti sú pripravení na vypočutí na Okresnom úrade hájiť verejný záujem, ktorým je zachovanie kultúrneho dedičstva. Podľa nich si pamiatka zaslúži citlivú obnovu.

Liečebný dom, ktorý je kultúrnou pamiatkou, chátra už niekoľko rokov. Pár dní pred vypočutím na Okresnom úrade v Trenčíne v decembri 2021 podal majiteľ Machnáča námietku zaujatosti voči predsedovi vyvlastňovacieho orgánu. Túto námietku Ministerstvo dopravy ako nadriadený orgán zamietlo. Majiteľ pamiatky navyše neustále podáva námietky zaujatosti a návrhy na prerušenie konania. „Majiteľ si je dobre vedomý toho, prečo to robí. Svoje povinnosti týkajúce sa ochrany tejto architektonicky cennej budovy roky zanedbával. Nereagoval na výzvy a žiadosti pamiatkového úradu, nekomunikoval, nepreberal písomnosti. Okresný súd v Trenčíne mu preto v septembri 2020 zakázal akokoľvek narábať s nehnuteľnosťou,“ povedal riaditeľ spoločnosti J. Krejcara Martin Zaiček.

Komentáre

Tipy a podnety