Pomáhali pri testovaní, no peniaze za to nedostali - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Samosprávy chcú vidieť peniaze

Pomáhali pri testovaní, no peniaze za to nedostali

BELUŠA/PÚCHOV – Samosprávy si počas covidového testovania na nezastupiteľne splnili poslanie, ktoré sa na ne kládlo. No štát svoj sľub doteraz nesplnil. O preplatenie výdavkov na testovanie spolu požiadalo viac ako 130 samospráv cez 15 okresných úradov. Požadujú sumu viac ako 1 milión eur.

Pavol Konštiak

8. 6. 2022

17:34

Terajšok
Ilustračný obrázok

Štát ešte stále dlží niektorým samosprávam peniaze za testovanie počas pandémie. Obce a mestá robili všetko preto, aby štátu vyhoveli. Zabezpečili miestnosti, dobrovoľníkov a všetko, čo bolo potrebné na testovanie. No samosprávy za to nedostali ani cent. Združenie miest a obcí Slovenska taktiež vyzvalo vládu na bezodkladné uhradenie nákladov súvisiacich s celoplošným testovaním.

Obec Beluša sa ako najväčšia obec Púchovského okresu počas víkendu 9. – 10. januára 2021 pripojila k mestu Púchov a ďalším siedmim obciam Púchovského okresu (Dohňany, Lysá pod Makytou, Streženice, Lednické Rovne, Zubák, Dolná Breznica, Nimnica) a zorganizovala regionálne plošné testovanie na ochorenie Covid-19.

Púchovský okres bol v tej chvíli na covidovej mape čiernym okresom s najväčším výskytom ochorenia. Obec Beluša  vynaložila na toto testovanie vlastné náklady vo výške viac ako 8 500 eur a ani po viac ako jednom roku jej neboli refundované. Obec Beluša sa v kritickej situácii zachovala zodpovedne voči svojim občanom. „Za dva dni sa v obci otestovalo viac ako 2 000 občanov aj z okolitých obcí, kde sa testovať nemohli. Zvlášť v súčasnej situácii, kedy obciam chýba každé euro, by bolo preplatenie týchto nákladov výraznou finančnou pomocou,“ povedal nám starosta obce Ján Prekop.

Obec Beluša spolu s ostatnými samosprávami žiadala opakovane cez príslušný okresný úrad o preplatenie nákladov. Okresné úrady po overení nákladov zasielali požiadavku na Ministerstvo vnútra SR, ktoré doteraz neobjasnilo dôvody nepreplatenia nákladov samosprávam. Terajšok oslovil rezort vnútra s tým, či obce a mestá dostanú peniaze, ktoré im patria. „MV SR spracovalo materiál, ktorý už prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. Na rokovanie vlády SR bude predložený v krátkom časovom horizonte a následne budú finančné prostriedky poukázané obciam,“ potvrdila nám hovorkyňa Zuzana Eliášová. Kedy však peniaze dostanú, nespresnila, no podľa našich informácií financie by mali na účty samosprávam prísť do dvoch mesiacov.

Terajšok
Testovanie Covid
Terajšok
Testovanie Covid
Terajšok
Testovanie Covid
Terajšok
Testovanie Covid
Terajšok
Testovanie Covid
Terajšok
Testovanie Covid
Terajšok
Testovanie Covid
Terajšok
Testovanie Covid
Terajšok
Testovanie Covid

Komentáre

Tipy a podnety