
Prebudili ste sa do upršaného rána? Nie je to nič prekvapujúce, už naši predkovia vedeli, že dnešný deň prinesie so sebou dážď. Sviatok Medarda sa slávi 8. júna a s týmto dňom je spojená aj jedna z najznámejších slovenských pranostík. Tá hovorí, že ak Medardov meninový deň bude upršaný, daždivé počasie neprestane ešte 40 dní. Niektoré z ďalších ľudových porekadiel hovoria: Na akú nôtu Medard zahrá, na takú sa tancuje celý mesiac. Ďalšia z pranostík je spojená s úrodou a hovorí: Kto na Medarda sadí a rozsieva, mnoho kapusty a ľanu máva. Tieto pranostiky vychádzajú zo skúseností našich predkov. Okrem dažďa s Medardom prichádza aj ochladenie. Na rozdiel od toho, ktoré prinášajú „ľadoví muži“ Servác, Pankrác a Bonifác, nezvykne nosiť ale so sebou mrazy.
Podľa meteorológov daždivé počasie v tomto období prichádza v niekoľkých vlnách. Prvá vlna sa nazýva svätovítske dažde. Jej začiatok je datovaný na 15. júna, kedy má meniny práve Vít.
Začiatok druhej vlny, ktorá sa nazýva svätojánska, je datovaný o týždeň neskôr. Podľa pranostík býva práve v tomto období najviac búrok a dažďov.
Ďalšou vlnou sú prokopské dažde, so začiatkom 4. júla. Dažďové obdobie ukončujú magdalénske dažde spájané so svätou Magdalénou.
Komentáre