Lekári hrozia výpoveďami - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Došla im trpezlivosť

Lekári hrozia výpoveďami

TRENČIANSKY KRAJ – Podľa lekárskych odborárov je stav zdravotníctva vo veľmi zlej kondícii. Lekári preto zvažujú, že štrajková pohotovosť prerastie do výpovedí.

Tatiana Michalková

8. 6. 2022

7:20

Pavol Konštiak

8. 6. 2022

7:20

Tatiana Michalková
Vedenie Fakultnej nemocnice v Trenčíne verí, že lekári výpovede nepodajú a zostanú pri pacientoch

Lekári vstúpili do štrajkovej pohotovosti v apríli tohto roka. „20. mája sa konalo celoslovenské stretnutie predsedov Lekárskeho odborového združenia jednotlivých nemocníc. Na danom stretnutí sa vyhodnotila aj úvodná fáza zberu podpisov lekárov pod vyhlásenie o pripravenosti podať výpovede. Ide o vyhlásenie lekára, kde deklaruje, že ak vláda Slovenskej republiky nezačne konečne riešiť upadajúce slovenské zdravotníctvo, je ochotný podať výpoveď,“ informovalo odborové združenie. To žiada, aby zdravotné poisťovne hradili nemocniciam aspoň základové ceny za adekvátne poskytnutú liečbu, dodržiavanie personálneho zabezpečenia oddelení, navýšenie miezd sestier, reformy vzdelávania lekárov, podporu lekárskych fakúlt a zabezpečenie konkurencieschopnosti Slovenska pri udržaní lekárov. 

Takto to vyzerá v Trenčíne

Riaditeľ trenčianskej Fakultnej nemocnice Tomáš Janík vidí najväčší problém v nedostatku lekárov, ako aj ostatných zdravotníckych pracovníkov. „Ide však o dlhodobý problém, ktorý pociťujeme nielen u nás na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách,“ hodnotí T. Janík. Ten vraví, že lekári hrozia výpoveďami pre celkovú nespokojnosť, nielen pre mzdové ohodnotenie. Verí však, že výpovede napokon nepodajú. „Veríme, že lekári našej nemocnice zostanú pri pacientoch. V prípade, ak by k uvedenej situácii došlo, môže nastať situácia, že nebudeme schopní ako spádový poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zabezpečiť zdravotnú starostlivosť,“ hovorí T. Janík. Podľa neho je jednou z možností, ako tu lekárov udržať, úprava mzdových ohodnotení aj pracovných podmienok. „Vnímame požiadavky lekárov a veríme, že sa podarí nájsť spoločné riešenie tak, aby došlo k spokojnosti oboch strán a zdravotná starostlivosť o pacientov nebude obmedzená,“ uzavrel T. Janík.

Situácia v zdravotníctve je nestabilná

Hovorkyňa Trenčianskej župy Lenka Kukučková potvrdzuje, že aktuálna situácia v zdravotníctve je nestabilná, nakoľko nie sú doriešené zmluvné vzťahy so zdravotnými poisťovňami. Nie sú tiež jasné podmienky financovania zdravotníctva v roku 2022, je zanedbaná sieť primárnej starostlivosti aj pre vysoký vek lekárov a tiež  je nedostatočná výchova a podpora zdravotníckych pracovníkov. „Nevieme, čo nás čaká v najbližšom období, ani z hľadiska vývoja epidemiologickej situácie. Za najväčší problém považujeme nedostatok zdrojov v systéme zdravotnej starostlivosti. Od začiatku roka 2022 neustále zaznamenávame nárast cien energií, potravín, nárast miezd. Rastú nám ekonomicky oprávnené náklady, pričom tento nárast nákladov nie je kompenzovaný nárastom cien za výkony zdravotnej starostlivosti,“ vyratúva L. Kukučková. V župných nemocniciach v Myjave ani v Považskej Bystrici doteraz nezaznamenali hrozby výpoveďami zo strany lekárov. V prípade nemocnice v Bojniciach áno, ale vedenie nemocnice s lekármi situáciu riešilo a tí napokon výpovede, ktoré chceli podať pre dlhodobú pracovnú vyťaženosť, stiahli. Podľa L. Kukučkovej by hrozby výpoveďami zo strany lekárov mali byť varovaním pre vládu a ministerstvo zdravotníctva, že situácia je vážna a treba sa ňou zaoberať. „Niektoré odchody lekárov dokážeme zvládnuť bez obmedzenia poskytovanej zdravotnej starostlivosti, to však vytvorí väčšie pracovné zaťaženie pre lekárov, ktorí zotrvajú,“ uzatvára hovorkyňa. 

Chýbajú lekári aj zdravotné sestry

Nemocnice v Trenčianskom kraji, ktoré patria do siete zdravotníckych zariadení Agel, zatiaľ neevidujú podľa hovorkyne Martiny Pavlíkovej hrozby hromadných výpovedí zo strany lekárov. „Snažíme sa ku každému lekárovi, ktorý avizuje výpoveď, pristupovať individuálne,“ hovorí M. Pavlíková. Podľa lekára a zároveň odborára Miroslava Štorcela z trenčianskej nemocnice je najväčší problém nedostatok lekárov a sestier a to, že nemocnice nemajú od zdravotných poisťovní kryté často ani náklady na liečbu pacientov. „Teda zlé fungovanie zdravotných poisťovní je kľúčový problém. Na zle nastavený systém financovania roky doplácajú ľudia aj zdravotníci. Ďalej je to preťažovanie lekárov nadčasmi. Slovenskí politici na rozdiel od okolitých krajín robia všetko preto, aby zdravotníci odchádzali a nie, aby zostávali,“ hovorí M. Štorcel. 

Doktor Ľubomír Petráš z bojnickej nemocnice vraví, že do toho všetkého máme za sebou štyri vlny pandémie a dva roky neúspešných krokov vlády, ktoré spôsobili prehĺbenie rozkladu slovenského zdravotníctva. „Slovensko doteraz nijako nereflektovalo na vývoj krízy a nezvýšilo mzdy zdravotníkom aspoň tak, aby sme sa priblížili na úroveň Maďarska, či Poľska, čo náš zdravotný systém ešte viac paralyzovalo,“ hovorí Ľ. Petráš. Jeho kolega, lekár z nemocnice v Považskej Bystrici, Jaroslav Kňažko dodáva, že ochromená zdravotná starostlivosť nie je iba o lekároch, ale najmä o pacientovi, ktorému treba poskytnúť kvalitnú a okamžitú zdravotnú starostlivosť. „A toto v aktuálnej situácii často nie je možné.“ Podľa M. Štorcela má momentálne slovenský lekár len dve možnosti, buď bude mlčky sledovať ako sa naše zdravotníctvo rozpadáva, alebo sa pokúsi pacientom pomôcť – svojou výpoveďou donúti vládu konečne konať. „Toto sa snažíme dlhodobo vysvetliť vláde. Ak nebudú lekári, nebude mať kto liečiť pacientov. Darmo tu budeme mať novučičké nemocnice, ak v nich nebudú sestry a lekári. Žiaľ, súčasná situácia k tomu speje a my sme sa rozhodli to mlčky netolerovať. Musíme zastaviť odchod zdravotníkov zo Slovenska, lebo to je absolútna paralýza slovenského zdravotníctva,“ uzavrel M. Štorcel. 

Komentáre

Pavol Konštiak
Tipy a podnety