Lietajú po celom svete - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Lietadlá z Prievidze začali vyrábať “kamaráti z bane”

Lietajú po celom svete

Ján Hrabovský je jeden z ôsmich zakladateľov spoločnosti, ktorá v Prievidzi už viac ako 20 rokov vyrába ultraľahké lietadlá.

Michal Večeřa

5. 6. 2022

17:44

Ján Hrabovský, riaditeľ spoločnosti: „K nám príde sud živice, balíky sklennej uhlíkovej tkaniny, pláty peny a odtiaľto to odletí ako lietadlo.”

Pán Hrabovský je jeden z ôsmich zakladateľov spoločnosti Aerospool, ktorá priamo na prievidzskom letisku už viac ako 20 rokov vyrába a servisuje ultraľahké lietadlá.

Ján Hrabovský, riaditeľ spoločnosti: Stojím pri lietadle WT9 Dynamic. Je to typ, ktorý vyrábame už viac ako 20 rokov. Vyrobili sme ich spolu so stavebnicami už viac ako 800. Lietajú na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Niektorí naši zákazníci s tým podnikli aj také dobrodružné cesty ako napríklad cestu okolo sveta.”

Pán Hrabovský vyštudoval za banského inžiniera, a rovnako ako jeho kamaráti z aeroklubu, kde chodili lietať na vetroňoch pracoval v bani. Jedného dňa ich napadlo, že si skúsia vyrobiť vlastné lietadlo a v roku 1991 založili spoločnosť Aerospool.

Ján Hrabovský, riaditeľ spoločnosti: „Aj pán Tadeáš Wala, ktorý je konštruktérom lietadla, bol tiež povolaním konštruktér banských zariadení a strojov, ale popritom konštruoval vetrone a lietadlá.”

Začali s výrobou zo sklolaminátu. Vyrábali prívesy na prevoz lietadiel, rôzne nadstavby a takisto robili servis vetroňov. Za kvalitou ich práce chodili záujemci z celej Európy a tak ich napadlo vyrobiť vlastné ultraľahké lietadlo.

Ján Hrabovský, riaditeľ spoločnosti: „My sme od samého začiatku nešli tou cestou, že by sme chceli predávať veľa a lacných lietadiel. Naša idea bola iná. My sme chceli ponúknuť vysokú kvalitu. Ja mám na to takú pomôcku, že je dôležité, aby veci pasovali k sebe nie takto ako moje prsty, ale ako tieto dva prsty. Detaily! Aby to všetko fungovalo, a aby to fungovalo na prvý pokus.”

Funguje to. Dvojmiestne ultraľahké lietadlá z Prievidze sú známe svojou kvalitou spracovania a aj keď cenovo nepatria medzi tie najlacnejšie, práve naopak, je o ne veľký záujem po celom svete. Na ich výrobe pracuje približne 105 zamestnancov a každý týždeň opúšťa haly prievidzského letiska nové lietadlo.

Ján Hrabovský, riaditeľ spoločnosti: My vyrábame veľké hračky pre veľkých chlapcov, lebo je to určené hlavne na zábavu a na športové lietanie. Európa je vďaka takémuto lietadlu malá. Keď potrebujem ísť napríklad do Prahy, takýmto lietadlom som tam za hodinu a pol. Keď pribudne nové lietadlo, tak tu pribudne nálepka. To červené je päťsté vyrobené lietadlo. Za chvíľu tu pribudne tisícka, ešte nejaký rok-dva.”

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety