Zabodovali na svetovom festivale - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Harmoniková akadémia a folklórny súbor Úsmev urobili pre náš kraj krásnu reklamu

Zabodovali na svetovom festivale

TRENČÍN/SOBLAHOV – Harmoniková akadémia Jozefa Opatovského a folklórny súbor Úsmev sa zúčastnili svetového festivalu. Domov sa vrátili s významným ocenením a spravili pre náš kraj krásnu reklamu.

Na svetovom folklórnom festivale v Taliansku a vo Francúzsku (World Folklore Festival – Cote D’Azur – San Remo 2022 – Diano Marina – Cannes) zahviezdila Harmoniková akadémia Jozefa Opatovského zo Soblahova a trenčiansky folklórny súbor Úsmev.

„Mali sme šťastie, že sme sa mohli porovnávať s ostatnými súbormi. Na tomto festivale bolo 38 súborov, vystupuje sa v rôznych mestách a v rôznych etapách,” priblížil Jozef Opatovský. Ako sám hovorí, súbor musel zabodovať nie len u poroty, ale aj u obecenstva.

Pre Harmonikovú akadémiu bola účasť na festivale najväčšia možnosť sa prezentovať a najväčšia súťaž v jej histórii. Bola to tiež najväčšia škola pre účinkujúcich nielen dospelých, ale aj detských. „Pre každého z nás to bol veľký prínos. Ukázalo sa, že slovenský folklór sa môže pýšiť a môže súťažiť s hocikým,” zhodnotil Opatovský. „To bolo asi to najkrajšie, čo sme dokázali, dokázali sme predať náš folklór.”

Harmoniková akadémia na festivale doplnila a sprevádzala folklórny súbor Úsmev z Trenčína. „Pre nás to bolo veľmi milé prekvapenie. S nadšením sme prijali toto pozvanie,” uviedla programová vedúca folklórneho súboru Úsmev Margita Ivaničková.

Vo veľkej časovej tiesni si členovia súboru pripravili program, ktorý festival vyžadoval, tri 12-minútové rozličné programové bloky. S hrdosťou musím povedať, že slovenský folklór nesmierne bodoval. Dynamika, spontánnosť, melodičnosť nášho slovenského folklóru zaujala tak, že potlesk, poháre a ocenenie, hovoria za všetko,” skonštatovala Ivaničková.

Folklórny súbor Úsmev a Harmoniková akadémia sa dostali do úzkeho výberu o hlavnú cenu festivalu. Obsadili druhé miesto, prvenstvo získal folklórny súbor z Rumunska.

Pre folkloristov z Úsmevu je to o to väčší úspech, nakoľko ide o mladý súbor. Vznikol v roku 2019. „Zvláštnosťou tohto súboru je, že pozostáva z bývalých nefolkloristov, súbor zbiera nadšencov, ktorí majú vzťah k spevu a tancu,” uzavrela Ivaničková.

Autor: Rasťo Harakal

Rasťo Harakal
Harmoniková akadémia
Rasťo Harakal
Folklórny súbor Úsmev

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety