Ako sú pripravené CO kryty v meste Trenčín - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

V Trenčíne je celkovo 84 odolných a plynotesných úkrytov

Ako sú pripravené CO kryty v meste Trenčín

V 50tych rokoch bolo v Trenčíne vybudovaných 84 odolných a plynotesných úkrytov pre hrozbu jadrovej vojny.

Miloš Kment, ext. pracovník Civilnej ochrany pre mesto Trenčín: „Teraz sme v suterénnom priestore bytového domu, kde je umiestnený kryt pre 50 osôb. Tento kryt má tzv. pancierové dvere…”

Okresný úrad Trenčín eviduje v Trenčianskom kraji 225 odolných a plynotesných úkrytov s kapacitou približne 43 600 osôb. V okrese Trenčín je ich 86, z ktorých až 84 sa nachádza priamo v Trenčíne.

Miloš Kment, ext. pracovník Civilnej ochrany pre mesto Trenčín: „Je to z toho dôvodu, lebo v meste Trenčín bolo kedysi v minulosti velenie východného vojenského okruhu. Tým pádom sa rátalo, že mesto Trenčín bude ako riadiace centrum a bude tu väčšie množstvo vojska, riadiacich orgánov a podobne, aby sa mali kde ukrývať.”

Tieto úkryty sa budovali v päťdesiatych rokoch. Po Trenčíne sú rozmiestnené rovnomerne v bytových domoch a domoch, v ktorých sídlia verejné inštitúcie ako napríklad úrady a školy. Z celkového počtu 86 úkrytov je 39 umiestnených vo firmách, ktoré mali slúžiť pre ukrytie zamestnancov. Ostatných 45 úkrytov je v správe mesta a majú celkovú kapacitu približne 7000 osôb.

Miloš Kment, ext. pracovník Civilnej ochrany pre mesto Trenčín: „Keď porovnáme, že ukrytie obyvateľstva je na necelých 7000 a v Trenčíne je 54 000 obyvateľov, tak je to veľký nepomer. Aby sa mohlo obyvateľstvo voči nejakým raketovým útokom, delostreleckej paľbe alebo vzdušným útokom nejakým spôsobom ochrániť, tak na to slúžia takzvané jednoduché úkryty budované svojpomocne. Sú to vlastne murované budovy, ktoré majú suterénne priestory. Povedal by som, že ich máme v našej evidencii vytipovaných zhruba 3000 v rámci Trenčína.”

Odolné a plynotesné úkryty sú väčšinou vybavené zariadením na filtrovanie vzduchu na elektrický aj ručný pohon, ktoré by malo byť schopné zo vzduchu odfiltrovať napríklad aj rádioaktívny prach. Ďalej sú vybavené nádržami na vodu, sociálnym zariadením, základným ženijným náradím, nosidlami a lekárničkou. Postele, ani jedlo by ste v nich nenašli. Sú určené hlavne na dočasné ukrytie po dobu trvania nebezpečenstva.

Miloš Kment, ext. pracovník Civilnej ochrany pre mesto Trenčín: „Každý kryt je vybavený únikovým výlezom. Keby boli vstupné dvere zavalené, tak tá sa dá vyjsť von.”

Mestské odolné a plynotesné kryty sú často využívané na rôzne iné účely ako bary, sauny alebo zasadačky. Musia byť však v čase potreby pripravené plniť svoj účel do 12 hodín. Ostatné, tzv. jednoúčelové kryty, musia byť v pohotovosti za 2 hodiny. Zoznam všetkých úkrytov v správe mesta Trenčín nájdete na webových stránkach mesta.

autor: Michal Večeřa

Miloš Kment, ext. pracovník v oblasti CO pre mesto Trenčín D
Číslo úkrytu na pancierových dverách
Technická miestnosť úkrytu
Filtračné zariadenie úkrytu
Detail filtračného zariadenia úkrytu
Náhradné filtre do filtračného zariadenia úkrytu
Ženijné vybavenie a náhradné filtre
Hlavná miestnosť úkrytu
Úkrytový poriadok na stene úkrytu
Úkrytový poriadok
Únikový výlez

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety