Príbehy žien zo Zornice - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Dlhé mesiace bez výplat

Príbehy žien zo Zornice

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Zornica. Firma s dlhoročnou tradíciou. Počas prvej vlny pandémie koronavírusu šičky z bánovskej Zornice pomáhali celému Slovensku tým, že šili rúška, keď sa nikde nedali zohnať. Teraz sami potrebujú pomoc. Zostali bez práce, ale aj bez zaslúžených výplat.

Zornicou sa dnes zaoberá inšpektorát práce aj polícia. Sedemdesiat zamestnankýň totiž nedostalo od augusta minulého roku výplaty. Konkurzné konanie na akciovku Zornica Banko Fashion bolo vyhlásené k 4. máju. Xénia Hofierková, správkyňa konkurzu, sa uplynulý týždeň stretla so zamestnancami Zornice, aby ich informovala o celej situácii, ktorá nastala a o následnej platobnej neschopnosti. „To bolo tiež súčasťou oboznamovania sa so stavom a so situáciou v spoločnosti so zamestnancami,“ povedala pre týždenník Terajšok. Prípad vyšetruje aj polícia. „Vyšetrovateľ okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bánovciach nad Bebravou začal trestné stíhanie vo veci zločinu nevyplatenia mzdy a odstupného.. V predmetnom konaní je poškodených viac ako 70 osôb,“ potvrdila hovorkyňa trenčianskej krajskej polície Katarína Kuzmová. 

Zachraňovali Slovensko, dnes potrebujú zachrániť

Zornica spolupracovala s veľkými svetovými značkami. Po ziskových rokoch však nastal v roku 2019 zlom a strata firmy dosiahla hranicu takmer 900-tisíc eur. Tržby klesli o 56 percent, čo sa premietlo aj na zamestnanosti. Kým v roku 2018 Zornica zamestnávala 343 ľudí, o rok neskôr ich počet klesol na 296. Na začiatku pandémie prešla Zornica ako prvý takýto podnik na Slovensku operatívne od šitia košieľ k šitiu rúšok. Od štátu dostala zákazku na ušitie 650-tisíc rúšok za viac ako 1,7 miliónov eur. Dlhy spoločnosti u veriteľov však napriek tomu narastali, až napokon Okresný súd v Trenčíne poslal firmu na základe podnetu jedného z veriteľov do konkurzu. Zornica mala pritom dlhoročnú históriu a bývala najväčším výrobcom pánskych košieľ na Slovensku. Prvý odevný závod v Bánovciach dostal užívacie povolenie už 29. decembra 1943. Vyrábať začala ako Trikota so 150-timi zamestnancami. Po 2. svetovej vojny bol závod znárodnený a pričlenený k národnému podniku Slovenka. Vyhláškou z 12. januára 1950 bol zriadený národný podnik Zornica. V celom národnom podniku pracovalo v časoch najväčšej slávy až 4500 ľudí. Väčšinou šlo o ženy a priemerná mzda bola v čase socializmu 1461 vtedajších korún. 

Bez práce i bez peňazí, zostali im oči pre plač

Ženy zo Zornice sú dnes bez zaslúžených peňazí. Stále sú však zamestnankyne Zornice, aj keď po stretnutí so správkyňou konkurzu plánujú podať výpovede. Ľubica Beňačková prišla aj s ďalšími zamestnankyňami Zornice sa stretnutie so správkyňou konkurzu. „Vysvetlila nám, že už by sme mali ukončiť pracovný pomer v Zornici. Porozdávala nám tlačivá na Sociálnu poisťovňu, aby sme si mohli uplatniť garančný fond. Na Vianoce nám sľúbili, že všetky výplaty dostaneme a nedostali sme nič. Všetkým nám peniaze chýbali. Čo sme mali robiť? Požičiavali sme si od detí, alebo aj od rodičov. Museli sme šetriť, kde sa dá. Keďže je v dnešnej dobe povolené mať aj viac zamestnaní, zamestnala som sa,“ hovorí Ľ. Beňačková. 

Daniela Krpelanová vraví, že posledná výplata, ktorú dostali, bola júlová. „Od augusta sme výplaty nemali. Niektorí dostali dvesto eur, niektorí sto eur v decembri. Inak sme boli celý čas bez peňazí, takže sme si museli poradiť, ako sme vedeli. Ja môžem za seba povedať, že mne sa aj zdravotný stav zhoršil, pretože sme tu mali stresy. Ja som potom musela ísť na „maródku“ a doteraz som práceneschopná, pretože som prekonala slabý infarkt,“ povedala D. Krpelanová. 

Jej kolegyňa Viera Polanská konštatuje, že v Zornici pracovala 12 rokov na pozícii šičky. „Ako hovorili, že sme nemali od augusta výplatu, tak za august sme vlastne výplatu dostali, bolo to dvesto eur. Vlani v decembri. Nakoľko ja som bola chorá, tak mi nedali ani tých dvesto eur, aj keď som mala celý rok odpracovaný. Ako som to riešila? Požičiavala som si. Našťastie mám manžela, aj drobné úspory boli, tak sme nejako prežili. Bola som to ale nútená riešiť tak, že som sa musela zamestnať, aby som dokázala poplatiť všetky pohľadávky. Teraz pracujem vo výrobe topánok,“ povedala V. Polanská. 

Zornica nie je jediná, končia aj iní v kraji

Zornica nie je jediným podnikom v kraji, ktorý sa potýka s problémami. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje v Trenčianskom kraji dve hromadné prepúšťania. „Od začiatku roka 2022 máme nahlásené dve hromadné prepúšťania na úradoch práce. Ide o fabriku na ťažbu lignitu v Prievidzi. Tam je ohrozených 107 zamestnancov a prepúšťanie ohlásili 30. marca tohto roku,“ povedala hovorkyňa Ústredia práce v Bratislave Marianna Šebová. Prepúšťanie nahlásila aj firma na výrobu elektrických motorových prístrojov, taktiež v Prievidzi. „Tam by o prácu malo prísť 182 ľudí. Prepúšťanie ohlásili 24. februára,“ uzavrela Šebová. Kým v Prievidzi sa s prepúšťaním pretrhlo vrece, ostatné okresy sú na tom zatiaľ dobre. „Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne nemá aktuálne nahlásené v okrese Trenčín a v okrese Ilava žiadne hromadné prepúšťanie,“ povedal riaditeľ úradu Boris Ilkyw. „Aktuálne nemáme nahlásené žiadne hromadné prepúšťanie. Počet nezamestnaných v okrese Považská Bystrica aj Púchov klesá,“ potvrdila vedúca oddelenia sprostredkovania práce v Považskej Bystrici Petra Jancová. Miera evidovanej nezamestnanosti napriek prepúšťaniu v Prievidzi zatiaľ klesá. Kým v januári tohto roku bola miera 4,36 percent, vo februári bola na úrovni 4,20 percent a v marci klesla na úroveň 4,03 percent. 

Tatiana Michalková, Pavol Konštiak

Autor foto: Stanislav Vavro

Takto ženy zo Zornice zachraňovali Slovensko v roku 2020
Zornica, niekdajšia pýcha Bánoviec skončila, je v konkurze

Komentáre

Tipy a podnety