Čoraz viac Slovákov zmáhajú dlhy - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Bezplatné dlhové poradne už vyhľadali stovky ľudí

Čoraz viac Slovákov zmáhajú dlhy

Bezplatné dlhové poradne pomáhajú už viac ako 800 ľuďom na celom Slovensku

Na Slovensku je v súčasnosti 20 pobočiek, pričom do augusta tohto roka otvoria dlhové poradne vo zvyšných 26 mestách, kde pôsobia úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Bude ich tak spolu 46. V Trenčianskom kraji je aktuálne otvorená poradňa v Trenčíne, pribudnúť by mali aj v Novom Meste nad Váhom, Partizánskom, Považskej Bystrici a Prievidzi.

Bezplatné dlhové poradne od začiatku minulého roka poskytli ekonomické, právne, ale aj psychologické poradenstvo už 810 klientom a ich rodinám. Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

„Bezplatné dlhové poradne v sebe spájajú integrované, trojzložkové poradenstvo – právnu, ekonomickú a psychologickú pomoc. Poradcovia tak pokrývajú všetky aspekty problémov dlžníkov, čo je kľúčovým predpokladom pre efektívne a komplexné riešenie dlhovej situácie. Psychologické poradenstvo v súvislosti so zvládaním ťažkej finančnej situácie často absentuje v dlhovom poradenstve, ktoré poskytuje tretí sektor. Pod vplyvom psychickej záťaže spôsobenej ťažkou finančnou situáciou sa mení správanie dlžníka a hrozí mu sociálne vylúčenie. Na tento problém štátne bezplatné dlhové poradne kladú veľký dôraz,“ skonštatovalo ministerstvo a jedným dychom zároveň informovalo, že odborníci v bezplatnej dlhovej poradni úspešne pomohli napríklad klientke, ktorej manžel dostal kvôli závislostiam celú rodinu do začarovaného kruhu dlhov.

„Poradcovia jej pomohli vytvoriť splátkový kalendár úveru v spolupráci s bankou. Poradili jej, ako komunikovať s manželom a ako najlepšie spravovať rodinné financie tak, aby v budúcnosti nedochádzalo k nepremyslenému zadlžovaniu celej domácnosti,“ prezradilo ministerstvo na svojich stránkach.

Podľa vyjadrenia ministerstva, je dôležité „nehrať mŕtveho chrobáka“.

„Medzi najčastejšie typy problémov s ktorými klienti prichádzajú sú exekúcie a vymáhanie dlhov. Veľa ľudí nepreberá poštu, vyhýba sa riešeniu problematickej situácie, čo situáciu rozhodne nezlepšuje. Na pobočky častokrát prichádzajú ľudia, ktorí prišli o prácu, prešli rozvodom alebo inými životnými situáciami, ktoré zásadným spôsobom zmenili ich finančnú situáciu alebo ľudia oklamaní rôznymi podvodmi,“ prezradilo ministerstvo a doplnilo, že odborníci varujú najmä pred lákavo vyzerajúcimi tzv. peer to peer pôžičkami, ktoré sú veľmi rizikové.

„Ľuďom odporúčajú, aby sa pred podpísaním akejkoľvek zmluvy radšej prišli poradiť pokojne aj k nim na pobočku,“ dodalo ministerstvo.

Poradcovia záujemcom o pomoc zároveň odporúčajú, aby prišli pripravení a nezabudli si so sebou priniesť dôležité dokumenty ako napríklad bankové a nebankové úvery a pôžičky, dlhy voči príbuzným a známym, leasingovej spoločnosti či úžerníkom. Dôležité sú iné listiny -rozhodnutia súdov, listy od exekútorov, platobné výmery od sociálnej či zdravotnej poisťovne, upomienky od poskytovateľov služieb či správcu bytovky.

„Pre lepšie zhodnotenie finančnej situácie sú podstatné aj doklady o príjmoch napríklad v podobe pracovnej zmluvy, výplatnej pásky či daňového priznania. Nápomocné môžu byť výpisy z účtov, detailný zoznam mesačných výdavkov, faktúry za telefón či internet, doklady o mesačných platbách za bývanie, doklady k poistkám či investíciám a doklady o majetkových sporoch a konaniach,“ uzavrelo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

Ilustračné foto

Komentáre

Tipy a podnety