Deň Európy oslávili aj Trenčania - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja

9. mája sa v európskych krajinách slávi Deň Európy

Deň Európy oslávili aj Trenčania

9. mája 1950 sa tzv. Schumanovou deklaráciou začala neoficiálne písať história Európskej únie. Tím Trenčín 2026 zorganizoval minifestival s názvom Európa v Trenčíne.

13. 5. 2022

18:12

9. mája pri príležitosti Dňa Európy sa v trenčianskej ODE konal minifestival Európa v Trenčíne.

Miroslava Gúčiková, PR koordinátor Trenčín 2026: „Deň Európy je oslava mieru a jednoty v Európe. Vzťahuje sa k výročiu takzvanej Schumanovej deklarácie. To je návrh francúzskeho ministra zahraničných vecí, aby sa založilo Európske spoločenstvo uhlia a ocele a tento návrh sa považuje za začiatok budovania spoločenstva krajín, ktoré dnes nazývame Európskou úniou.”

Prvý ročník minifestivalu o dôležitosti demokracie Európa v Trenčíne zorganizoval pre Trenčanov a širokú verejnosť tím Trenčín 2026.

Miroslava Gúčiková, PR koordinátor Trenčín 2026: „Dnes prinášame z každého rožka troška, niečo pre milovníkov hudby a taktiež hovoreného slova. Príde poradkyňa prezidentky pre zahraničnú politiku Jana Kobzová, ktorá je zhodou okolností Trenčanka, ale napríklad aj Mišo Kaščák, rektorka Vysokej školy výtvarných umení Bohunka Koklesová, a tiež Robert Sermek, riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.”

Literárny klub zorganizoval diskusiu so spisovateľmi: Michalom Hvoreckým, Pavlom Rankovom a Janom Němcom s témou Európskej ceny za literatúru. Organizácia Post Bellum zorganizovala zážitkovú dielňu.

Miroslava Gúčiková, PR koordinátor Trenčín 2026: „Cez príbeh židovky Evy, formou dramatizácie, sa účastníci dostanú do toho, čo sa ľuďom dialo počas druhej svetovej vojny a aké dilemy riešili. Cieľom je nielen spoznať historické súvislosti, ale naozaj byť taký citlivejší a mať tú empatiu, solidaritu a vnímať, čo všetko mohli ľudia prežívať.”

Na záver vystúpili hudobní hostia: Chór vážskych muzikantov, poľská skupina Sutari a držiteľ ocenenia Radio Head Awards 2021 Isama Zing.

autor: Michal Večeřa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.