Kúpite, ale naspäť nevrátite - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Zálohovanie fliaš stále nie je bez problémov

Kúpite, ale naspäť nevrátite

AKTUALIZOVANÉ: KOČOVCE, TRENČÍN – Zálohovanie plastových fliaš u nás funguje už od začiatku tohto roka a zdá sa, že zatiaľ je najmä výsadou mešťanov. Obyvatelia niektorých obcí totiž narážajú na komplikácie.

Pred pár dňami správca zálohového systému za účasti ministra životného prostredia Jána Budaja oficiálne otvoril triediace centrum na spracovanie zálohovaných plastových fliaš a plechoviek pri obci Kočovce-Rakoľuby pri Novom Meste nad Váhom. Minister Ján Budaj pri tejto príležitosti informoval, že k dnešnému dňu sa spoločným úsilím Slovákov vrátilo už 100 miliónov zálohovaných plastových fliaš a plechoviek.

»»» Pozrite si video z oficiálne otvorenia triediaceho centra Správcu zálohového systému

Systém zálohovania je vraj dobre zvládnutý 

Triediace centrum je kľúčovým prvkom zálohového systému na nápojové obaly, ktorý sa na Slovensku spustil začiatkom tohto roka. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja spustením triediaceho centra sa Slovensko stalo stredoeurópskym lídrom v triedení plastových fliaš a plechoviek. „Slovensko začína éru obehového hospodárstva, v ktorom si dokážeme vážiť suroviny a dokážeme z nich vyrábať nové materiály. Systém zálohovania je výborne zvládnutý, preto ho už onedlho predstavím českej a rakúskej ministerke životného prostredia a aj inde v Európe,“ zdôraznil minister Budaj.

Aký je význam triediaceho centra

V triediacom centre je umiestnená optická linka, ktorá triedi materiály podľa druhov a farieb a pripravuje hotové balíky vytriedeného plastového a kovového materiálu pre recyklátorov. „Práve vďaka zálohovému systému vieme vyzbierať materiál vyššej kvality, ktorý sa dá efektívne využiť pri výrobe nových obalov čím sa šetria prírodné zdroje, znižuje množstvo použitej energie a tým aj emisie CO2,“ uviedla Mária Trčková, generálna riaditeľka Správcu zálohového systému.

Ak do triediaceho centra, resp. medziskladov prídu nestlačené nápojové obaly, pochádzajúce z ručného zberu, prepočítavajú sa na špeciálnom zariadení a zlisujú sa práve tam. „Následne sa porovnávajú údaje z ručných skenerov s reálne odobratým množstvom, čím sa eliminujú prípadné podvody a zabezpečí efektívny a udržateľný chod zálohového systému,“ dodala Trčková.

Na Slovensku je 2 tisíc odberných miest

Ako zisťoval Terajšok, ročne sa na Slovensku použije až miliarda PET fliaš a plechoviek, najmä nápojových. Z toho sa na recykláciu vráti iba 60 percent, zvyšok zvyčajne končí v prírode alebo na skládkach. Zavedenie systému zálohovania PET fliaš má pomôcť dostať do recyklačného procesu ešte väčší objem plastových fliaš, a to práve cez finančnú motiváciu 15-centovej zálohy za fľašu.

Systém zálohovania plastových fliaš a plechoviek je na Slovensku spustený od 1. januára v rámci 2 000 odberných miest. No nie všetkým sa to páči. Oslovili sme niekoľko Trenčanov, ktorí so zálohovaním nesúhlasia. „Len málokedy niekoho vidno vracať fľaše či plechovky. Mne osobne to robí veľké problémy. Doma mám plné igelitky plechovky a mám iba bordél,“ sťažuje sa Valéria (46), ktorá dodala, že jej babka býva na dedine, kde si fľaše nemá kde zálohovať. „Oni majú jeden malý obchodík a tam fľaše neberú. Kupuje si minerálky a fľaše sa jej iba množia. Keď už ministerstvo chce, aby sa fľaše zálohovali, mali by odberné miesta mať vo všetkých obchodoch kde sa PET fľaše kupujú,“ dodáva Valéria.

Fakty o zálohovom systéme

– bol spustený 1. januára 2022;

– zálohujú sa všetky plastové a kovové nápojové obaly od 0,1 do 3 litrov, s výnimkou mlieka, nápojov s obsahom mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu;

– zálohované obaly majú na etikete veľké „Z“ v recyklačných šípkach a text „ZÁLOHOVANÉ“;

– výška zálohu je jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, 15 eurocentov;

– spotrebiteľ pri kúpe nápoja zaplatí záloh 15 eurocentov, bude uvedený na cenovke alebo výveske oddelene;

– záloh dostane spotrebiteľ späť po vrátení nápojových obalov na odberné miesto, výška zálohu teda nemá vplyv na cenu nápojov;

– nápoje sa vracajú do odberného automatu – zálohomatu vo väčšom obchode, alebo v prípade menších potravín pri pokladni, kde sa načítajú cez ručný skener;

– zálohované obaly sa vracajú nestlačené, s vrchnákom a čitateľným čiarovým kódom;

– do zálohového systému je zaregistrovaných takmer 2400 odberných miest, z toho viac ako tisíc malých predajní po celom Slovensku, ktoré budú odoberať obaly dobrovoľne;

– prechodné obdobie, kedy sa zákazník môže na pulte obchodov stretnúť aj so starými nezálohovanými plastovými fľašami a plechovkami potrvá maximálne do 30.6.2022;

– nezálohované obaly – bez symbolu „Z“ ZÁLOHOVANÉ nenoste naspäť do obchodu, vyhadzujte ich do žltej nádoby na triedený zber tak, ako doteraz. Hlavné výhody zálohovania PET fliaš a plechoviek: – menej odpadu v prírode a v mestách – podpora udržateľného správania u ľudí – znovupoužiteľnosť s menšou spotrebou energie pri výrobe a zanechaním menšej uhlíkovej stopy – ide o cenné materiály, ktorých recyklácia má zmysel. 

Autor: Pavol Konštiak, FOTO: Miroslav Bitarovský, Pavol Konštiak

Viac článkov od autora

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame

a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Trenčianskeho kraja.

Dôchodkyňa Anna
Barbora
Linka triediaceho centra Správcu zálohového systému
Logo na fľašách
Slávnostné otvorenie triediaceho centra Správcu zálohového systému[
Slávnostné otvorenie triediaceho centra Správcu zálohového systému
Triediace centrum Správcu zálohového systému v Kočovciach
Zálohovanie fliaš v Trenčíne
p. Valéria

Komentáre

Tipy a podnety