Aká je dlhá, taká je krásna - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja

Poklady z truhlice – História a remeslá Marikovskej doliny

Aká je dlhá, taká je krásna

Považská Bystrica – Niekedy staré truhlice v starých domoch ukrývajú tajomstvá o akých ich majitelia ani netušia. Takýto poklad sa skrýval aj v truhlici v starej dreveničke v obci Hatné. Dnes ho ľudia môžu vidieť na výstave.

12. 5. 2022

18:46

Výstava s názvom Poklady z truhlice – História a remeslá Marikovskej doliny, ktorú pripravilo Považské osvetové stredisko spolu s Vlastivedným múzeom a Považskou knižnicou. Ukazuje zaujímavé dokumenty, fotografie, náradie, odevy ale aj skutočný poklad nájdený úplnou náhodou v starej truhlici.
„Naše Vlastivedné múzeum sa podieľalo zbierkovým fondom, pripravili sme z neho ukážky krojových súčastí, ale aj predmety dennej potreby. Urobili sme aj reprodukciu prvej písomnej zmienky o obci, listiny z roku 1321,“ povedala riaditeľka Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici Petronela Rágulová.

Pokladom sú kroje, ktoré sa našli v obci Hatné. „Moja známa tam má zachovanú dreveničku. Raz sme sa stretli, že preskúmame, čo v nej je. Našli sme truhlicu a na jej spodku ženské kroje. Zachované, pekne zopnuté, pozväzované. Takže takto sme našli poklady z truhlice. Potom sme zistili, že kroje pochádzajú zo začiatku 20. storočia,“ povedala P. Rágulová.

Starosta obce Dolná Mariková Peter Šujak hovorí, že výstava ukazuje, ako v Marikovskej doline ľudia žili celé stáročia. „Musíme si vážiť a byť hrdí na našich predkov, ktorí nám počas celých stáročí vytvárali mozaiku zaujímavej a krásnej histórie Marikovskej doliny,“ povedal starosta.

Starosta obce Horná Mariková, ktorá je na samom konci doliny hovorí, že obyvatelia tu dokázali prežiť len vďaka svojej drine. „Mariková je rozprávkové kráľovstvo by som povedal. Jednak tým, že ľudia kedysi nemali možnosť čítania a možno nejakých iných vzdelávacích programov. V podstate všetka tá kultúra sa odovzdávala ústne. Či to boli piesne, či to boli povesti. Naozaj jedna z tých dolín, ktorá bola najchudobnejšia, kde žilo množstvo obyvateľov a len svojou prácou dokázali prežiť,“ povedal Miroslav Hamran.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.