Kultúrne tipy v Novom Meste nad Váhom - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja

Dve zaujímavé výstavy, dve oceňované autorky

Kultúrne tipy v Novom Meste nad Váhom

Pri potulkách Novým Mestom nad Váhom určite netreba v týchto dňoch vynechať dve zaujímavé výstavy. Jedna sa nachádza v Mestskom kultúrnom stredisku a druhá v Galérii kresleného humoru.

11. 5. 2022

18:55

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – V Mestskom kultúrnom stredisku je do 27. mája sprístupnená výstava maliarky Jany Hýbalovej Ovšákovej pod názvom „Chvenie.“

»»» Pozrite si video z oboch výstav

„Teší ma, že mohla vystavovať práve Jana Hýbalová Ovšáková svoju maliarsku tvorbu, pretože mne osobne je blízka. Návštevníka poteší hlavne to, že zobrazuje reálnu prírodu, ale v odraze na plátne sa z toho zrazu postupne vytvárajú akési archetypálne a symbolické tvary, niekedy až abstraktné. Ona to pretavuje cez svoju myseľ a cez svoje srdce. Navyše je veľmi zanietená. Obrazy maľuje aj pol roka, pretože chce precítiť svoje vnímanie prírodného sveta do hĺbky. Jej obrazy tak potom pôsobia aj na návštevníkov,“ povedala Elena Porubänová, kurátorka Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne.

Na výstave maliarka predstavuje výber zo svojej tvorby, ktorej sa venuje už viac ako dvadsať rokov.

V Galérii kresleného humoru budú rovnako do 27. mája vystavené diela Marie Plotěnej pod názvom „Úsmev vyžaduje prekonanie gravitácie.“

„Táto výstava v rámci Festivalu Aničky Jurkovičovej vôbec prvýkrát, nakoľko sme len v roku 2019 otvárali Galériu kresleného humoru. A v tomto roku sme si povedali, že by bolo úžasné, aby sme naplnili aj tento priestor dielami ženskej autorky, keďže celý festival sa venuje tej ženskej tematike, jej života a poslania v živote spoločnosti,“ pripomenula v slávnostnom uvítaní Mária Volárová, riaditeľka MsKS v Novom Meste nad Váhom.

Marie Plotěná je maliarka, kresliarka aj karikaturistka. Jej kresby sú známe ešte z časopisu Dikobraz z roku 1976, kam prispievala až do zániku časopisu v roku 1990.

„Tvorba Marie Plotěnej bola na 86 autorských a viac ako dvesto kolektívnych výstavách doma i v zahraničí. Za výtvarnú tvorbu jej bolo udelených 15 domácich a 16 zahraničných cien. Významnou oblasťou jej tvorby sú „drásané pastely“. Vznikajú autorkinou unikátnou technikou – zdrsňovaním papiera ostrým hrotom. Výsledkom je štruktúra, pôsobiaca ako nízky reliéf. Ich lyrický výraz je podobný ako pri kresbe, ich skladba je však zložitejšia. V osobitej syntéze spája autorka prostotu výrazu s bohatstvom nápadov, od deväťdesiatych rokov rozšírených o netradičné traktované biblické námety,“ uviedol kurátor výstavy Ján Hubinský.

Vernisáže sa zúčastnil aj popredná slovenský karikaturista Vladimír Pavlík Ako Novomešťan to nemal ďaleko a ako kolega – karikaturista, si nenechal ujsť príležitosť byť pri tejto slávnostnej udalosti.

„Ja so vážim u kresieb karikaturistky Marie Plotěnej, že to robí bez slov. Ja som tiež zástanca kresleného humoru bez slov, pretože kreslený humor bez slov je čitateľný po celom svete a nepotrebuje žiaden komentár. Aj preto sa Marie Plotěná objavuje veľmi často na zahraničných výstavách a my máme dnes možnosť vidieť skutočne kvalitné výtvarné diela,“ poznamenal Vladimír Pavlík.

»»» Základné informácie o autorkách

Jana Hýbalová Ovšáková sa narodila 18. Mája 1971 v Trstenej. V rokoch 1992 až 1998 študovala v ateliéri maľby u profesora J. Bergera na VŠVU v Bratislave. V rokoch 1996 až 1997 študovala na Akademie der  bildenden Künste vo Viedni u profesora A.Lehmdena. V rokoch 1998 až 2008 pedagogicky pôsobila ako asistentka ma Katedre maľby u profesora Bergera na VŠVU v Bratislave. V roku 2004 absolvovala študijný pobyt v Cité Internationale des Arts v Paríži. V roku 2004 obhájila doktorandskú prácu u profesora D. Tótha a získala titul ArtD. V rokoch 1996 a 1997 získala ocenenia Meisterschulpreis u profesora Lehmdena. Od roku 1994 pravidelne vystavuje na kolektívnych i autorských výstavách na Slovensku (Topoľčianky, Bratislava, Skalica, Medzilaborce, Nitra, Lučenec, Banská Bystrica, Dolný Kubín, Trenčín, Martin) a v zahraničí (Rumunsko, Rakúsko, Francúzsko, Taliansko, Česká republika, Cyprus, Poľsko) Venuje sa maľbe a akvarelu. Žije a tvorí v Bratislave.

Marie Plotěná sa narodila v roku 1946 v Brne. Vyštudovala Strednú umeleckopriemyslovú školu a Pedagogickú fakultu Masarykovej univerzity. Je členkou Združenia Q, Českej únie karikaturistov, Združenia Bienále Brno, Únie výtvarných umelcov a Federácie európskych karikaturistov. Jej kresby boli publikované v mnohých českých a zahraničných periodikách. Tvorba Marie Plotěnej bola prezentovaná na 86 autorských a viac ako 200 kolektívnych výstavách doma i v zahraničí. Za výtvarnú tvorbu jej bolo udelených 15 domácich a 16 zahraničných cien. 

Jana Hýbalová Ovšáková – Chvenie, výstava vo výstavných priestoroch MsKS v MNnV potrvá do 27.mája 2022

Marie Plotěná – Úsmev vyžaduje prekonanie gravitácie, výstava je nainštalovaná v Galérii kresleného humoru v MNnV a potrvá rovnako do 27.mája 2022

»Autor: Tatiana Michalková, Miroslav Bitarovský  »foto a video: Terajšok / Miroslav Bitarovský

Pohľad na expozíciu Chvenie autorky Jany Hýbalovej Ovšákovej
Den s povznášející literaturou. Ukážka tvorby zdrsňovania papiera ostrým hrotom
Práca karikaturistky Marie Plotěnej
Výtvarníčku Marii Plotěnou sprevádzal na vernisáži výstavy v Galérii kresleného humoru v Novom Meste nad Váhom manžel Vladimír
Spoločné foto na vernisáži v poriestoroch Galérie kresleného humoru
Príhovory. Zľava František Mašlonka, Vladimír Pavlík, Mária Volárová, Marie Plotěná a Ján Hubinský
Na zdravie. Marie Plotěná a Mária Volárová počas vernisáže
Marie Plotěná a Vladimír Pavlík obaja známi karikaturisti
Maliarka a karikaturistka Marie Plotěná pri svojom úspešnom diele Noc osvícenců
Zástupca primátora NMnV František Mašlonka odovzdáva kvety Jane Hýbalovej Ovšákovej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.