V Dubnici rozšíria výrobu - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja

V roku 2023 by sa mali vojenské vozidlá Patria 8×8 vyrábať aj v Dubnici

V Dubnici rozšíria výrobu

Najneskôr v septembri tohto roku by sa mal podpísať kontrakt medzi Fínskom a Slovenskom o spolupráci na výrobe vojenských obrnených vozidiel Patria 8×8. Slovensku by to malo priniesť nové pracovné miesta aj peniaze do štátneho rozpočtu.

6. 5. 2022

17:47

Martina Kovaľ Kakaščíková, hovorkyňa MV:  „Vážení kolegovia, vitajte v Dubnici nad Váhom v štátnej akciovej spoločnosti KONŠTRUKTA-Defence. Minister obrany Jaroslav Naď sa práve stretol so zástupcami slovenských spoločností, ktoré sa budú podieľať na výrobe vozidiel 8×8 pre ozbrojené sily Slovenskej republiky.”

Ide o spoločný projekt Slovenska a Fínska, v ktorom by sa na výrobe vozidiel malo Slovensko podieľať viac ako 40 percentami. Vo Fínsku bude primárnym kontraktorom spoločnosť Patria. Na Slovensku bude výrobu koordinovať KONŠTRUKTA- Defence, a.s.

Jaroslav Naď, minister obrany SR: „Tie spoločnosti, ktoré budú zapojené do tohto projektu sú primárne samozrejme spoločnosti štátne, na čele so spoločnosťou KONŠTRUKTA-Defence, a.s. Samozrejme tie spoločnosti, ktoré budú manažované spoločnosťou KONŠTRUKTA-Defence tiež rokujú s ďalšími slovenskými subkontraktormi, ktorí budú v druhej línii. Sú to spoločnosti, ktoré majú svoje zastúpenie po celom Slovensku.”

Celkovo by tento projekt podľa slov ministra obrany mohol zamestnať približne tisíc kvalifikovaných ľudí po dobu viac ako 10 rokov. Navýšenie pracovných pozícií priamo v Konštrukte odhadujú na niekoľko desiatok. Do projektu plánujú zapojiť stredné aj vysoké školy.

Jaroslav Naď, minister obrany SR: „Jednak to potrebujú samotné spoločnosti, takýchto kvalifikovaných zamestnancov, ale zároveň to umožňuje aj školám, aby naozaj spolupracovali veľmi intenzívne priamo s priemyslom. To umožní ďalšie skvalitňovanie samotných škôl stredných aj vysokých.”

Štefan Škultéty, generálny riaditeľ DMG group a.s.: „Tento projekt je dlhodobý. To nie je na dva-tri roky. To je na 10 rokov respektíve 15 až 20 z hľadiska servisu. Takže áno, my dnes môžeme počítať aj s mladými ľuďmi, ktorí sú dnes na strednej škole a s perspektívou 10-20 rokov, že budú zamestnaní v našej firme. Jedná sa to tých klasických zváracích záležitostí až po sofistikované záležitosti, ktoré budú dôležité pre partnerov v Patrii.”

V rámci prvej etapy by sa malo vyrobiť 76 obrnených vozidiel typu Patria 8×8. Celkovo by mohlo ísť podľa Jaroslava Naďa o objem až 500 vozidiel. Výroba by mala prebiehať v Moldave, Tisovci aj v spoločnostiach v Dubnici nad Váhom. Podpis kontraktu je plánovaný na september tohto roku. Minister Naď verí, že sa uskutoční už o dva mesiace skôr. Po podpise sa začne s prípravou výroby a zamestnancov, ktorí sa budú školiť aj vo Fínsku. Priama výroba na Slovensku by mala začať do konca roka 2023.

Jaroslav Naď, minister obrany SR: „Je to naozaj dlhodobý projekt pre veľmi veľa ľudí a s veľkou pridanou hodnotou. Do dnešnej doby si nepamätám silnejší alebo väčší projekt so zapojením obranného priemyslu a zároveň s pozitívnym dopadom na štátny rozpočet na Slovensku.”

autor: Michal Večeřa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.