Keď do Bziniec, tak k Ľudmile - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Spisovateľka šťastie v živote nemala

Keď do Bziniec, tak k Ľudmile

BZINCE POD JAVORINOU – Pri potulkách Bzincami pod Javorinou určite nemožno obísť pamätnú izbu v rodnom dome spisovateľky kníh pre deti Ľudmily Podjavorinskej.

Pamätník známej spisovateľky

Okrem spomienok na život a dielo známej spisovateľky je možné zoznámiť sa aj s ľudovou kultúrou a tradíciami obce. Ľudmila Podjavorinská sa narodila 26. apríla 1872 a pred pár dňami sme si pripomenuli 150. výročie jej narodenia. 

„Sudičky pri jej kolíske nešetrili duševnými darmi, ale zároveň akoby pozabudli prideliť jej patričnú dávku zdravia a šťastia, o ktoré by nemusela v živote toľko bojovať. Už v detstve ju čakalo množstvo neprajností. Hoci mala vôľu žiť a pozitívne vnímať všetko, čo život prináša, už od narodenia bola chorľavá. Priam osudové sa jej stali kiahne, pretože zaútočili na jej zrak,“ informovalo mesto Nové Mesto nad Váhom. Napriek tomu Ľudmila ako prvá slovenská poetka vydala v roku 1895 samostatnú básnickú zbierku Z vesny života.

Aj keď Ľudmila Podjavorinská vlastné deti nemala, deti mala veľmi rada a tvorila najmä pre ne. Zrejme každý Slovák pozná jej príbehy so zvieracími hrdinami Zajko-Bojko a Čin-Čin. V roku 1947 bola menovaná za národnú umelkyňu. 

Ako 38-ročná opustila Ľudmila spolu s rodičmi svoju rodnú obec a presťahovala sa do Nového Mesta nad Váhom. „Ako osoba od života som mnoho nečakala a dal mi nesmierne mnoho, národná umelkyňa a opustená, čo som i sama, som tiež nie, lebo samota je mojim živlom. Mám vždy načo myslieť, plánovať, robiť. Laik nevie, ako sa spisovateľ baví s osobami, ktoré vymyslel. Deje, žartovné situácie z tvorby sú zrovna scénkami, ktorými sa bavím, smejem sa na vrane, ktorá trieska dverami, lebo ju vrabčiak nazval starou paňou. Ráčte veriť, že toto rozvíjanie vlastnej fantázie pre vlastnú radosť je veľmi cennou odmenou spisovateľovi,“ zachovali sa slová samotnej umelkyne. Ľ. Podjavorinská zomrela v marci 1951 v Novom Meste nad Váhom. 

Tatiana Michalková

Autor foto: Nové Mesto nad Váhom

Rodný dom Ľudmily Podjavorinskej v Bzinciach pod Javorinou

Komentáre

Tipy a podnety