Spomínate na socializmus? - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Takto sme kedysi žili

Spomínate na socializmus?

PRIEVIDZA – Ako sme vtedy žili? Ako sme telefonovali? S akými hračkami sa deti hrali? V nevšednom prievidzskom Múzeu Vtedy sa návštevník ocitne v druhej polovici 20. storočia, vo vtedajšej Československej socialistickej republike.

Prievidzské Múzeum Vtedy založil nadšenec Michal Dobiáš. Každého, kto žil v časoch socializmu, sa v múzeu zmocní nostalgia a obklopia ho spomienky na jeho detstvo, či mladosť. Návštevník sa tu prenesie do ukážkovej repliky bytu zariadeného v štýle sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia. Nechýba v ňom všetko to, čo panelákové socialistické byty mali, teda linoleum, tapety,  klasický nábytok s vinylovým obrusom na kuchynskom stole. K televízorom absentuje iba diaľkové ovládanie. Tým bývali v tých časoch deti. Súčasťou múzea sú aj gramofóny, expozícia školy či obchodu.

Všetko odštartovali staré pohľadnice

„Ja som dlhoročný zberateľ historických pohľadníc mesta Prievidza a nejakým nedopatrením som sa dostal aj k zbieraniu starej telekomunikačnej techniky – starých telefónov. Možno tu je niekde začiatok zbierania aj iných predmetov, lebo tak ako mi rástla zbierka telefónov, tak postupne sa to nabaľovalo aj s rádiami, televízormi či drobnými predmetmi z obdobia socializmu,“ hovorí zakladateľ múzea M. Dobiáš. Ten zároveň dodáva, že to najcennejšie, čo môže zberateľ urobiť so svojou zbierkou, je, že sa o ňu podelí. To bola jeho zásada a zároveň aj motivácia, pretože ako vraví, je síce pekné, keď človek niečo zbiera a má to doma zamknuté na sedem zámkov, ale oveľa krajšie je, ak sa zbierka dostane medzi ľudí. „Cieľom je, aby sa ľudia mohli pozrieť na to, ako sa vtedy žilo, pretože všetky predmety a exponáty, ktoré v našom múzeu ponúkame, majú spoločného menovateľa, a tým je minulosť,“ hovorí M. Dobiáš. 

Socializmus všade kam oko dovidí

Dajú sa tu nájsť predmety dennej potreby z obdobia od 50-tych až do 90-tych rokov minulého storočia. Múzeum Vtedy je rozdelené na niekoľko stálych expozícií. „Veľmi zaujímavá a príťažlivá je expozícia obchodu, kde ľudia môžu nájsť naozaj verne zariadený retro obchod z obdobia 70-tych a 80-tych rokov minulého storočia, doplnený o pôvodné výrobky, ktoré sa vtedy predávali a na ktoré boli ľudia zvyknutí,“ hovorí M. Dobiáš. Skvelá je aj výstava telekomunikačnej a telefónnej techniky. Je tu viac ako sto rôznych prístrojov a zariadení. Mimoriadne zaujímavá je telefónna búdka, ktorá sa používala v období Československa, okolo 70-tych rokov minulého storočia. „Potom sú to expozície rádií, gramofónov, televízorov, ale veľmi pekná je aj škola, ktorú máme zariadenú a do budúcna pripravujeme aj samostatnú expozíciu klasickej slovenskej krčmy,“ dodal s úsmevom M. Dobiáš s tým, že myšlienka múzea vznikla približne šesť rokov dozadu. V tej dobe začal M. Dobiáš hľadať priestor, kde by mohol túto myšlienku zhmotniť. Oficiálne ju otvoril vlani v septembri v priestoroch Kultúrneho a kreatívneho centra Galérie Jabloň v Prievidzi.

Takto sme kedysi telefonovali 

Zakladateľ múzea má veľa obľúbených predmetov, ale zopár je takých, na ktoré je doslova pyšný. „Nechcem hovoriť o jednom konkrétnom predmete. Mám ich hneď niekoľko, ktoré mám rád a možno som aj troška hrdý na to, že sa mi ich podarilo zohnať. Na jednej strane je to spomínaná telefónna búdka, ktorá je naozaj vzácna a unikátna. Veľmi pekný a zaujímavý predmet je aj klasická pôvodná televízna kamera, ktorú používali v Československej televízii,“ hovorí M. Dobiáš. Od 2. mája bude múzeum otvorené pravidelne každý deň vrátane víkendov, od 9:00 do 17:00 hod.. Už teraz sa do múzea chodia pozerať aj deti zo škôl. Tie si vedia už len ťažko predstaviť, ako sa v minulosti telefonovalo z klasických telefónov. 

Tatiana Michalková

Autor foto: Michal Večeřa

Komentáre

Tipy a podnety