Aktualita: Slováci sa budú podieľať na výrobe „osemkoliek“ - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Stane sa Slovensko zbrojárskou veľmocou?

Aktualita: Slováci sa budú podieľať na výrobe „osemkoliek“

Dubnica nad Váhom – Slovenské firmy sa budú podieľať na výrobe fínskych obrnených osemkolových vozidiel Patria. Informoval o tom vo štvrtok dopoludnia minister obrany Jaroslav Naď na tlačovej konferencii priamo v areáli jednej z firiem v Dubnici nad Váhom. Viac sa dozviete vo videu z tlačovej konferencie ministra obrany.

Pôjde o kolesové bojové obrnené vozidlá 8 x 8 Patria pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky. V prvej etape má Ozbrojené sily Slovenska posilniť desať sanitných, šesť veliteľských a šesťdesiat bojových obrnených vozidiel. Neskôr by malo pribudnúť päťsto vozidiel. Prácu na ich výrobe by malo nájsť až tisícka ľudí v rôznych dodávateľských a subdodávateľských firmách. Zamerať sa chcú aj na študentov stredných ako aj vysokých škôl.

Ako informoval minister obrany Jaroslav Naď, rezort obrany už odštartoval sériu jednaní s fínskou firmou Patria aj so slovenskými zbrojárskymi firmami. „Termín podpísania zmlúv je do konca septembra,“ povedal Naď a dodal, že rokovania prebiehajú dobre. Podľa jeho slov je dokonca možné, že kontrakty sa podpíšu už v júli.  

Už osem mesiacov po podpísaní zmlúv majú prísť na Slovensko z Fínska prvé sanitné vozidlá a do 12 mesiacov aj prvé bojové vozidlá. Prvé stroje vyrobia kompletne vo Fínsku, kde sa budú zaúčať aj zamestnanci slovenských zbrojárskych firiem. Ako uviedol Jaroslav Naď, výroba sa potom bude postupne presúvať na Slovensko.

„Trvali sme na tom, aby veľká časť konkrétnych prác na novom bojovom vozidle Patria bola realizovaná na Slovensku,“ tvrdí Naď.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety