Máte psoriázu? Zbystrite pozornosť - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

V bojnickej nemocnici pribudla fototerapeutická kabína

Máte psoriázu? Zbystrite pozornosť

Vybavenie kožného oddelenia Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach doplnila nová fototerapeutická kabína. Prístroj slúži na liečbu rôznych kožných ochorení.

Kožné oddelenie NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach disponuje od marca 2022 novým moderným, výkonným fototerapeutickým prístrojom v hodnote  takmer 40 tisíc €, ktorý bol zakúpený z finančných prostriedkov Trenčianskeho samosprávneho kraja. Jedná sa o kabínu renomovaného nemeckého výrobcu, ktorá sa používa na liečbu rôznych kožných ochorení.

Čo je to fototerapia?

Fototerapia patrí k základným fyzikálnym liečebným metódam v kožnom lekárstve.  K dispozícii sú UVA a UVB  311 nm liečebné režimy. Ich voľba závisí na type kožného ochorenia. Najčastejšou indikáciou na fotoliečbu sú psoriáza, atopický ekzém, vitiligo, svrbenie kože, ale aj mnohé iné. „Priebeh  ošetrenia je jednoduchý. Po vyšetrení lekárom, zhodnotení stavu a poučení pacienta dochádza k samotnej fotoliečbe. Nakoľko je dávka žiarenia silnejšia ako v soláriách, je nutný dozor vyškoleného personálu,“ informoval primár kožného oddelenia Tibor Štovčík

Aj fototerapia má svoje kontraindikácie

Patria medzi ne napríklad kožné nádorové ochorenia, infekčné ochorenia, duševné poruchy, epilepsia, užívanie fotosenzibilizujúcich liekov.

Aké sú nežiadúce účinky fotoliečby?

Z akútnych treba spomenúť spálenie a fotoalergickú reakciu, medzi chronické patria starnutie kože a neskorý vznik kožnej rakoviny. Nežiadúce účinky  závisia od kumulatívnej dávky. Preto je dôležité správne  a odborné vedenie  fototerapie vyškoleným personálom.

Čo je to psoriáza?

Je jedným z najčastejších kožných ochorení. Psoriáza je chronické ochorenie, nie je teda možné ju vyliečiť a natrvalo sa jej zbaviť, preto sa liečba zameriava na zmiernenie príznakov. Fototerapia je považovaná za veľmi účinnú metódu pri liečbe a zmiernení psoriázy.

Aký je rozdiel medzi fototerapiou a soláriom?

Rozdiel je veľký. Je nutná správna indikácia liečby vyškoleným personálom, kontrola liečebného procesu, vyhodnotenie nových neskorých rizík. Nejedná sa o kozmetický úkon. Je to plnohodnotná medicínska fyzikálna liečba ochorení kože.

Autor: Pavol Konštiak

Foto: NsP Bojnice

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Trenčianskeho kraja.

Komentáre

Tipy a podnety