Draškovičov kaštieľ opravia - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Pribudnú aj nové expozície

Draškovičov kaštieľ opravia

ČACHTICE – Výborná správa nielen pre Čachtice, ale pre celé Slovensko. Renesančný Draškovičov kaštieľ v Čachticiach Trenčianska župa zrekonštruuje. Nádherný historický objekt sa dočká aj nových expozícií.

Na obnovu Draškovičovho kaštieľa využije župa okrem vlastných peňazí aj prostriedky z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Projekt rekonštrukcie kaštieľa bol jedným z 19 úspešných projektov. Celkovo bolo pritom predložených až 66 žiadostí o grant. „Príprava projektu trvala niekoľko rokov. Som rád, že sa nám podarilo uspieť a časť rekonštrukcie kaštieľa môže byť financovaná z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru. Celková obnova, vrátane nových expozícií a zriadenia kaviarne, bude stáť približne 2,8 milióna eur. Z tejto sumy je 800-tisíc eur príspevok zo spomínaného grantu,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška s tým, že v kaštieli vznikne aj turisticko-informačné centrum, ktoré pomôže rozvoju cestovného ruchu v Čachticiach a okolí. 

Nové expozície navyše doplnia stály inventár múzea a budú rozmiestnené v celom priestore kaštieľa, vrátane suterénu. „V rámci expozícií sa zameriame na Alžbetu Báthoryovú, vinárstvo v Čachticiach, spolok Tatrín, či spoločenské udalosti,“ povedal riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko. V kaštieli vznikne aj kultúrno-kreatívne centrum. To bude zamerané na muzeálno-pedagogické a kultúrne podujatia, či odborné aktivity. Návštevníkov poteší aj kaviareň. Obnova by mala byť ukončená do 30. apríla 2024.

Nádherný kaštieľ postavili v roku 1668 a rozšírili ho koncom 17. storočia. Nachádza sa v obci Čachtice, ktorá je preslávená najmä vďaka krvavej grófke Alžbete Báthoryovej. V kaštieli je umiestnená expozícia Trenčianskeho múzea. Tá zachytáva dejinné udalosti, ale približuje turistom aj bohaté kultúrne tradície a ľudovú kultúru obce, ktorá sa nachádza pod hradom krvavej grófky. 

Tatiana Michalková 

autor foto: Trenčianska župa

Text pod foto: Kaštiel opravia

Komentáre

Tipy a podnety