Preneste sa do minulosti! - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Navštívte nevšednú expozíciu z doby socialistického Československa

Preneste sa do minulosti!

V prievidzskom múzeu Vtedy sa ocitnete v dobe socialistického Československa. V školskej triede, v predajni potravín alebo v telefónnej búdke. Väčšina exponátov pochádza zo 70tych a 80tych rokov zo zbierky autora múzea pána Michala Dobiaša. Za partnerskú podporu ďakujeme @slovakiatourism!

Michal Dobiaš, zberateľ – autor múzea: „Toto je telefónna búdka, ktorá sa začala používať niekedy v 70tych rokoch minulého storočia. Toto je originálna pôvodná televízna kamera z Československej televízie.”

Ak máte chuť na chvíľu zažiť atmosféru socializmu alebo sa vrátiť do svojho detstva, určite by ste mali navštíviť prievidzské múzeum Vtedy. Pán Dobiaš v ňom vystavuje svoju zbierku predmetov hlavne zo 70. a 80. rokov minulého storočia.

Michal Dobiaš, zberateľ – autor múzea: „Veľmi zaujímavá a veľmi príťažlivá je expozícia obchodu, kde ľudia môžu nájsť naozaj pôvodné výrobky, ktoré sa vtedy predávali, a na ktoré boli ľudia zvyknutí a podobne. Potom je to expozícia telekomunikačnej a telefónnej techniky, a potom sú to expozície radií, gramofónov, televízorov. Veľmi pekná je expozícia školy, ktorú máme zariadenú a pripravujeme do budúcna aj takú samostatnú expozíciu klasickej slovenskej krčmy.”

Pán Dobiaš bol zberateľom historických pohľadníc mesta Prievidza. Neskôr začal zbierať telekomunikačnú techniku a zbierka sa mu postupne začala rozširovať aj o ďalšie predmety zo socializmu. Postupne ich mal toľko, že sa rozhodol o ne podeliť aj s verejnosťou.

Michal Dobiaš, zberateľ – autor múzea: „Cieľom tej zbierky podľa mňa je aby sa to dostalo medzi širokú verejnosť, a aby sa ľudia mohli pozrieť na to, ako sa vtedy žilo. A to bola moja motivácia, podeliť sa o zbierku, lebo je „pekné“, keď niečo zbierate a máte to uzamknuté na sedem zámkov doma a nikto to nevidí.”

A tak je zbierku pána Dobiaša vidieť v galérii Jabloň v Prievidzi, každý deň od 9. do 17. hodiny.

autor: Michal Večeřa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety