Veľké veci z malej krajiny - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Čo má spoločné kozmetika a palivo pre rakety?

Veľké veci z malej krajiny

Ako spolu súvisí lesk na pery a palivo pre vesmírne rakety? Na prvý pohľad dve odlišné veci. Nie však pre Miroslava Rozložníka a Csabu Borosa. Čo má kozmetika a palivo pre vesmírne rakety spoločné a či bude cestovanie do vesmíru jednoduchšie sa dočítate už v najbližšom vydaní týždenníka Terajšok a na stránkach www.terajsok.sk.

alt test

Že aj v malej krajine ako je Slovensko sme schopní robiť veľké veci sme sa presvedčili na vlastné oči. Vďaka ľuďom akými sú Csaba Boros a Miroslav Rozložník  sa Slovensko môže zaradiť medzi „vesmírne veľmoci“.

„V rámci projektu Európskej vesmírnej agentúry sa uskutočnil test hybridného raketového motora a jeho špeciálneho voskového paliva,“ prezradil Miroslav Rozložník, ktorý sa dlhé roky pôvodne zaoberal vývojom kozmetických výrobkov, a v tomto projekte je zodpovedný za vývoj paliva.  „V kozmetike sa vosky nachádzajú a práve kvôli mojim znalostiam som bol oslovený pre tento projekt,“ prezradil M. Rozložník s tým, že aj keď sa na prvý pohľad nezdá, že hybridné raketové palivo a lesky na pery nemajú nič spoločné, prepojenie medzi nimi je.

Spolu s Csabom Borosom sa podieľali na vývoji unikátneho raketového motora a jeho paliva a ako ukázali prvé testy na strelnici firmy Konštrukta Defence v Lieskovci, úspešne.

„Došlo k vyvrcholeniu nášho úsilia, žili sme a pracovali pre túto chvíľu. Podaril sa nám prvý zážeh a všetko fungovalo ako malo,“ neskrýval dojatie Csaba Boros a jedným dychom dodal, že samotný projekt vývoja hybridného raketového motora a jeho špeciálneho voskového paliva trvá tretí rok. Priznal však, že tejto problematike sa venuje už omnoho dlhšie.

„Vývojom tohto raketového motoru tohto typu sa zaoberám už 20 rokov. Ide o to, aby sme ukázali, že aj my tu, v takejto malej krajine, sme schopní robiť veľké veci,“ doplnil Cs. Boros.

Ako to celé začalo, ako prebiehali testy a ako to celé to dopadlo, aké náročné podmienky na Marse musí palivo z dielne Slovákov vydržať,  sa dočítate v najbližšom vydaní týždenníka Terajšok, ktoré vyjde v utorok 10. mája 2022 a na stránkach www.terajsok.sk.

Komentáre

Tipy a podnety