Trvalo mu to 67 rokov - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Nový obyvateľ bojnickej zoo prepisoval jej históriu

Trvalo mu to 67 rokov

BOJNICE – Už ste to počuli? V bojnickej zoo majú nového obyvateľa. Jeho príchod do najstaršej zoologickej záhrady na Slovensku je pre ňu zároveň historickým okamihom. Počas jej 67-ročného fungovania, je príchod tohto atraktívneho zvieraťa absolútnou novinkou.

alt test

Takéhoto „exota“ ste ešte v najstaršej slovenskej zoo ešte nevideli.  Jej nový „obyvateľ“ sa svojim príchodom zapíše do histórie bojnickej zoo

„Mnohí z Vás nepochybne zachytili novinku, o ktorej sme sa len prednedávnom zmienili na našich sociálnych sieťach. Išlo o príchod samičky leňocha dvojprstého,“ pochválila sa zoo na svojich stránkach s tým, že samičke sa v novom domove darí.

„Samička sa po príchode do bojnickej zoo rýchlo adaptovala. Teší sa dobrému zdraviu a v súčasnosti si užíva teplú ubikáciu v zázemí. S príchodom jari, prichádza i teplé počasie a už onedlho „zimovník“ opustí. Naši návštevníci sa tak budú môcť tešiť na toto ikonické rozprávkové zvieratko, priamo v expozičnej časti zoo. Radostnou správou je i fakt, že svoj výbeh nebude obývať sama,“ uviedla zoo.

Podľa vyjadrenia zoo sa týmto prekvapenia nekončia, . a čoskoro prezradia, kto bude sympatickému zvieraťu v novom domove robiť spoločnosť.

Ilustračné foto archív pixabay

Infoblok:

Čo je leňoch dvojprstý za zviera?

Leňochy dvojprsté majú dlhú a hustú hnedú srsť, ktorá rastie opačným smerom, ako je to obvyklé. V prírode majú srsť zelenkastú, čo však nespôsobuje farbivo srsti, ale zelené riasy, ktoré na povrchu, v zvláštnych žľaboch leňochom rastú a poskytujú im ochranné sfarbenie. V zoologických záhradách však toto sfarbenie nájdeme len zriedka, keďže sú riasy veľmi citlivé na vlhkosť vzduchu a rastú iba v takej vlhkosti, aká je v pralese. Telo leňocha dvojprstého dorastá do dĺžky približne 60 až 64 cm a jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 6 – 8 kg.

Majú dlhé končatiny s dvomi (na predných končatinách) a tromi (na zadných končatinách) zahnutými pazúrmi, ktoré slúžia ako háčiky pri zavesení na stromoch. Leňochy dvojprsté nemajú chvost, ktorý vo vývoji pomaly úplne zakrpatel.

Leňochy majú celkovo dvadsať zubov. Zaujímavé sú aj tým, že zuby nemajú potiahnuté sklovinou, ale riedkou a pórovitou zubovinou, do ktorej prenikajú šťavy z potravy a preto získavajú zuby tmavohnedú farbu. Leňochy majú v pomere k svojmu telu obrovský žalúdok, ktorý keď je naplnený, môže zaberať aj celú brušnú dutinu. Majú premenlivú teplotu tela, ktorá aj počas dňa môže kolísať medzi 27 až 35 °C. Pri veľkom kolísaní teploty, upadajú do strnulosti, ktorá sa na prvý pohľad podobá zimnému spánku. Vtedy prespia celý deň. Aj mimo tohto obdobia spávajú veľmi dlho a prespia aj viac ako 22 hodín.

Zdroj zoo bojnice

Komentáre

Tipy a podnety