
Kamenný kríž na rozmedzí Trenčína a mestskej časti Kubrá tu stál už 146 rokov. „Jeho predchodcom bol na tomto mieste stojaci drevený kríž, ktorý patril k tým postaveným za Márie Terézie po roku 1776,“ povedala dôchodkyňa Štefánia Soukupová, ktorá sa o kríž roky stará. Kríž dali postaviť obyvatelia obce Kubrá vedľa poľnej cesty do Trenčína, na niekdajšej krížnej ceste. Preto, keď ráno ľudia zbadali, ako odkopáva kríž bager, zľakli sa. O kríž sa totiž roky starali a vyzbierali sa aj na jeho rekonštrukciu.
Dôvodom, prečo okolo kríža začali pracovať ťažké stroje bol jeho presun. Kamenný kríž vykopali z pôvodného miesta, kde stál 146 rokov a presunuli ho približne o dva metre ďalej kvôli bezpečnosti cestnej premávky. Aj keď bol presun kríža, vzhľadom na jeho vek riskantný, podaril sa a sakrálna pamiatka neutrpela žiadnu ujmu.
Trenčiansky kríž je jedným z mnohých, ktoré v minulosti lemovali krížne cesty. Tie však raketovým tempom miznú. Ak sa o ne nestarajú nadšenci, ohlodá ich zub času. Podľa etnologičky Kataríny Nádaskej siaha tradícia stavania takýchto krížov na našom území až do konca 8. a začiatku 9. storočia. „Kríže sa stavali na kopcoch, pod ktorými viedli obchodné cesty. Boli posvätené a ľudia verili, že chránia kupcov na cestách. Význam bol tiež racionálny, keďže cesty neboli osvetlené a nástrah tu bolo mnoho, od prepadnutia, až po úraz. Ľudia sa pri nich zastavili, pomodlili, načerpali silu šli ďalej,“ uviedla etnologička.
Komentáre