Rozruch v Trenčíne kvôli krížu - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Veľké sťahovanie pamiatky

Rozruch v Trenčíne kvôli krížu

Trenčín – Trenčanov v utorok ráno vystrašil bager, ktorý začal odkopávať zeminu okolo kamenného kríža na križovatke ulíc Kubranská a Súvoz. Báli sa, že staručký kríž z roku 1876 idú zbúrať.

alt test

Kamenný kríž na rozmedzí Trenčína a mestskej časti Kubrá tu stál už 146 rokov. „Jeho predchodcom bol na tomto mieste stojaci drevený kríž, ktorý patril k tým postaveným za Márie Terézie po roku 1776,“ povedala dôchodkyňa Štefánia Soukupová, ktorá sa o kríž roky stará. Kríž dali postaviť obyvatelia obce Kubrá vedľa poľnej cesty do Trenčína, na niekdajšej krížnej ceste. Preto, keď ráno ľudia zbadali, ako odkopáva kríž bager, zľakli sa. O kríž sa totiž roky starali a vyzbierali sa aj na jeho rekonštrukciu.

Dôvodom, prečo okolo kríža začali pracovať ťažké stroje bol jeho presun. Kamenný kríž vykopali z pôvodného miesta, kde stál 146 rokov a presunuli ho približne o dva metre ďalej kvôli bezpečnosti cestnej premávky. Aj keď bol presun kríža, vzhľadom na jeho vek riskantný, podaril sa a sakrálna pamiatka neutrpela žiadnu ujmu.

Trenčiansky kríž je jedným z mnohých, ktoré v minulosti lemovali krížne cesty. Tie však raketovým tempom miznú. Ak sa o ne nestarajú nadšenci, ohlodá ich zub času. Podľa etnologičky Kataríny Nádaskej siaha tradícia stavania takýchto krížov na našom území až do konca 8. a začiatku 9. storočia. „Kríže sa stavali na kopcoch, pod ktorými viedli obchodné cesty. Boli posvätené a ľudia verili, že chránia kupcov na cestách. Význam bol tiež racionálny, keďže cesty neboli osvetlené a nástrah tu bolo mnoho, od prepadnutia, až po úraz. Ľudia sa pri nich zastavili, pomodlili, načerpali silu šli ďalej,“ uviedla etnologička. 

Komentáre

Tipy a podnety