32 rokov od významnej udalosti - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Vedeli ste?

32 rokov od významnej udalosti

Ubehlo 32 rokov, čo NASA pomocou raketoplánu Discovery vyniesla na obežnú dráhu Zeme jedno z najdôležitejších zariadení v histórii astronómie.

alt test

Vedeli ste, že v nedeľu 24. apríla to bolo 32 rokov, čo NASA pomocou raketoplánu Discovery vyniesla na obežnú dráhu Zeme Hubblov vesmírny ďalekohľad?

Meno dostal po americkom astronómovi Edwinovi Powellovi Hubbleovi. Ten v 20. rokoch minulého storočia študoval galaxie a dokázal, že sú to samostatné hviezdne sústavy. Medzi jeho významné objavy patrí vzťah medzi rýchlosťou rozpínania galaxií a ich vzdialenosťou. Významnou mierou prispel ku kozmologickému poznaniu. Jeho meno nesú Hubblova konštanta, Hubblov vzťah a samozrejme Hubblov vesmírny ďalekohľad.

Vďaka umiestneniu mimo atmosféru je ďalekohľad schopný robiť veľmi ostré zábery vesmírnych telies a je jedným z najdôležitejších teleskopov v histórii astronómie. Získaval omnoho ostrejšie obrázky slabých a matných objektov, než ďalekohľady na zemi. Vedeckému pokroku slúži do dnes.

Jeho miesto však postupne preberá omnoho modernejší ďalekohľad a to Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba. Jedná sa o infračervený kozmický ďalekohľad vyvinutý v spolupráci NASA, Európskej kozmickej agentúry a Kanadskej kozmickej agentúry. Nasledovník Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu svoju púť na obežnej započal 25 decembra 2021.

Komentáre

Tipy a podnety