Zaujímavý amfiteáter a pamätník bojov - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Potulky prírodným areálom nad obcou Lubina

Zaujímavý amfiteáter a pamätník bojov

Vedeli ste, že pri potulkách krajom okolo Lubiny narazíte na mimoriadne architektonicky zaujímavý, priam futuristický amfiteáter?

alt test
Mimoriadne architektonicky zaujímavý je amfiteáter

LUBINA – Kopaničiarsky kraj pod Veľkou Javorinou však ponúka oveľa viac. Nad malebnou obcou Lubina, v časti Hrnčiarové, sa vypína nie príliš vysoký vrch s názvom Roh. Samotný vrch je pokrytý hustým porastom borovice, iba vrchol je odlesnený a nachádza sa tu monumentálny pamätník Slovenského národného povstania, dielo architekta Jána Svetlíka a akademického sochára Rudolfa Uhra.

»»» Pozrite si miesta, ktoré sa môžu stať cieľom vašej návštevy

Pamätník je zároveň aj miestom posledného odpočinku 45 partizánov. V severnej časti sa týči socha bojovníka. Po oboch stranách areálu je 7 kamenných kvádrov s menami obcí a osád zapojených do odboja pod Javorinou.

Z pietneho miesta sú krásne výhľady na Veľkú Javorinu, hrady Čachtice a Branč, aj na kopanice v Myjavskej pahorkatine. Pamätník na vrchu Roh býva tiež dejiskom každoročných pietnych spomienok konajúcich sa pri príležitosti Krajských osláv Slovenského národného povstania.

Vrcholom 487 metrov vysokého Rohu prechádza modrá turistická značka, ktorá turistov za necelé tri hodiny chôdze dovedie až na vrchol Veľkej Javoriny.

Pod pamätníkom stojí rozsiahly areál, ktorého súčasťou je ubytovacie zariadenie, bufet a na pohľad zaujímavý prírodný amfiteáter.

V sobotu 12. mája 2018 sa tu v plnej paráde, po šiestykrát, konali Podjavorinské folklórne slávnosti. Slávnosť bola o to väčšia, že bola súčasne spomienkou na sté výročie ukončenia prvej svetovej vojny a vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Na podujatí sa predstavili slovenské a české folklórne súbory a prebehla prezentácia ľudovej tvorivosti kopaničiarskeho regiónu a iných kútov Slovenska.

Výhodou tejto potulky je skutočnosť, že je možné dopraviť sa autom až do lona prírody. Rozsiahle parkoviská sú zárukou bezpečného odstavenia vozidla. 

Autor a foto: Miroslav Bitarovský

Pamätník na Rohu
Amfiteáter na Rohu

Komentáre

Tipy a podnety