Chcete Garáž? Adoptujte si ju! - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Toto tu ešte nebolo:

Chcete Garáž? Adoptujte si ju!

TRENČÍN – Také niečo si snáď v Trenčíne ani nikto nepamätá. Adoptovať si môžete Garáž. Nie však hocijakú.

alt test

Minulý rok v septembri Garáž zaparkovala a slúžila mladým v trenčianskom skateparku na organizovanie koncertov. Tím Trenčín 2026 však sľuboval viac. Po získaní titulu Európske hlavné mesto kultúry sa tak Garáž vydáva na cestu po Trenčíne hľadať komunity a umelcov, ktorí ju k sebe pritiahnu. Uviedlo to mesto Trenčín na svojich stránkach. Garáž z Pohody a trenčianskeho skateparku sa tak vydáva na cestu po meste. Získať ju do svojej lokality môžete až na tri mesiace ako priestor pre alternatívnu kultúru. Prihlásiť sa však musíte  do 17. mája 2022.

„Garáž z Pohody je ozajstná garáž technicky zabezpečená a pretvorená na alternatívny kultúrny priestor. Návštevníci festivalu Pohoda ju poznajú ako najmenšie pódium, je symbolom trenčianskeho undergroundu a hudobných začiatkov kapiel,“ ozrejmilo mesto Trenčín.

 

 Zaujíma vás, ako to bude fungovať?

„Prostredníctvom Garáže chce festival Pohoda a tím Trenčín 2026 poskytnúť špecifický priestor pre mladých kreatívcov – začínajúcich hudobníkov a hudobníčky, záujemcov a záujemkyne o alternatívne umenie v oblasti zvuku, filmu, animácie, dizajnu, literatúry či vizuálnej tvorby – alebo kultúrne organizácie a aktívne komunity,“ vysvetľuje mesto s tým, že prevádzkovateľom Garáže môže byť jednotlivec, skupina alebo organizácia.

„Dôležitý je nápad na program, ktorý sa v Garáži bude odohrávať. Môže ísť o koncerty, výstavy, workshop. Formát podujatí nie je daný, hlavný je realizovateľný plán a jasná vízia. Prvá adopcia Garáže bude trvať tri mesiace, od augusta do októbra 2022. Festival Pohoda a Trenčín 2026 zabezpečia jej dovoz (aj odvoz) na miesto, ktoré vyberie prevádzkovateľ. Víťazný žiadateľ získa na realizáciu programu finančnú podporu do 1500 EUR a v Garáži môže rátať so základným zvukovým, svetelným a iným technickým vybavením. To však nie je všetko,“ prezentovalo myšlienku adopcie mesto Trenčín. O hlavnom zámere prezradila oveľa viac programová manažérka tímu Trenčín 2026 Lenka Kuricová. „Garáž má ambíciu vychovať novú, schopnú generáciu producentov, kapiel, transdisciplinárnych umelcov a ďalších profesionálov z kreatívneho priemyslu,“ vysvetlila L.Kuricová a jedným dychom dodala, že súčasťou trojmesačného adopčného cyklu bude aj profesionálny mentoring od festivalu Pohoda a tímu Trenčín 2026.

„Víťazný uchádzač získa tiež workshop alebo masterclass od profesionálov nastavený podľa potrieb víťaza,“ uzavrela L. Kuricová.

Foto: archív mesto Trenčín

Komentáre

Tipy a podnety