Neboj sa remesla - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Občianske združenie Vandrovka opäť organizuje kurzy remesiel

Neboj sa remesla

Občianske združenie Vandrovka začalo opäť organizovať kurzy remesiel s názvom Neboj sa remesla. Veľkonočné kurzy boli zamerané na zdobenie kraslíc a veľkonočných medovníkov.

Veronika Brveníková, lektorka: „V týchto dňoch Občianske združenie Vandrovka organizuje jarné kurzy tradičných remesiel pod názvom Neboj sa remesla. Zdobíme kraslice starodávnou technikou, horúcim voskom. Druhý kurz tejto Veľkej noci je zdobenie medovníčkov, tiež na veľkonočnú tematiku, čiže zdobíme medovníčkové veľkonočné vajíčka. Vajíčka sa dajú najskôr nafarbiť buď teda prírodnými farbivami ako sú cibuľa, cvikla, kurkuma, šafran alebo čučoriedky. Rôzne veci čo farbia. Potom sa následne na ne tvoria vzory. Väčšinou sú to kvetinové vzory a majú zvýšiť magickú moc toho vajíčka.”

Účastníčka kurzu: „Ja zdobím kraslicu a vzor sa má podobať na klas z našich polí.”

Účastníčka kurzu: „Toto sa mi veľmi páči, pretože je to pre mňa zároveň relax po práci učiteľky v materskej škole, a zároveň to aj využijem vo svojej praxi, lebo som zistila že veľmi sa tým cibrí jemná motorika.”

Veronika Brveníková, lektorka: „Zdobenie medovníkov prebieha dvomi základnými technikami. Jedna je, že sa vylieva súvislá plocha cukrovou polevou a hustejšou cukrovou polevou sa nanášajú také drobnejšie vzory. Buď sú to mriežky alebo rovnako kvetinky, ale môžu to byť v tomto období aj zoomorfné motívy, čiže nejaké zajačiky, vtáčiky a rôzne veľkonočné motívy.”

Účastníčka kurzu: „Myslím si, že v Trenčíne nie je až tak veľa takýchto príležitostí a myslím si, že je dobré podporovať svoju kreativitu. Niečo takéto mi chýbalo tak som neváhala, keď mi kamarátka povedala o tejto príležitosti. Som veľmi rada.”

Veronika Brveníková, lektorka: „Občianske združenie Vandrovka sa venuje kurzom tradičných remesiel. Robíme remeslá pre dospelých, pre deti počas celého roku. Deťom sa venujeme špeciálne cez letné prázdniny, kedy organizujeme školu remesiel Tovariši. Máme interných lektorov remesiel, čo sme vlastne tri spoluzakladateľky tohto združenia. Potom máme externých lektorov na také povedala by som, že rozmanitejšie zložitejšie remeslá ako je rezbárstvo, prackárstvo inak výroba praciek, remenárstvo, čiže práca s kožou. Sú ochotní nám takto raz za čas prísť odlektorovať nejaký kurzík.”

autor: Michal Večeřa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety