
V bezprostrednej blízkosti Bojnickeho zámku má vyrásť nová výstavba. Tá rozhorčila nielen samotných Bojničanov, ale aj mnohých návštevníkov mesta. Spísali petíciu za zrušenie rozhodnutia o umiestnení stavby „Bažantnica“ a vyhlásenie dočasnej stavebnej uzávery v okolí Bojnického zámku. Podpísalo ju už doteraz 5354 ľudí.
„Vzhľadom na blízke okolie zámku, národnej kultúrnej pamiatky nadregionálneho významu žiadame zachovať spomínanú lokalitu v pôvodnom stave s využitím pre parkové úpravy a sady, tak ako tomu bolo v minulosti,“ uvádzajú organizátori petície.
„Plánovaná výstavba bude výrazným spôsobom rušiť pohľadové horizonty, ktorých dominantou je v súčasnosti Bojnický zámok. Terén v mieste navrhovanej zástavby je vo výškovej úrovni najvyššej veže, z čoho vyplýva, že zástavba bude výrazne rušiť priame a panoramatické pohľady na zámok,“ skonštatovali organizátori petície. Zároveň jedným dychom dodali, že majú dokonca dôvodné podozrenie, že územné rozhodnutia, boli vydané v rozpore s platnou legislatívou. „Navrhovaná výstavba a prístupová komunikácia nie sú v súlade s plošným vymedzením, nekorešpondujú tvarovo ani pozičným, situačným umiestnením, so súčasne platným Územným plánom, v ktorom neboli pre danú lokalitu udelené súhlasy s perspektívnym použitím poľnohospodárskej pôdy na nepoľnohospodárske účely odpovedajúce lokalitám s plánovanou výstavbou,“ doplnili organizátori.
Kompetentných žiadajú o zrušenie územného rozhodnutia k plánovanej výstavbe. Obrátili sa ministra životného prostredia, ministra dopravy a výstavby, ministerku kultúry, primátora mesta Bojnice, Slovenskú stavebnú inšpekcia a poslancov mesta Bojnice. „Žiadame Vás o zrušenie územného rozhodnutia k plánovanej výstavbe v lokalite Bažantnica v blízkosti Bojnického zámku a k bezodkladnému vyhláseniu dočasnej stavebnej uzávery v lokalite Bažantnica,“
uviedli organizátori petície s tým, že takto reagujú na naliehavosť situácie v meste Bojnice týkajúcej sa živelnej urbanizácie v katastrálnom území mesta. Podľa ich slov gradujúci tlak veľkého počtu rôznych investičných zámerov priamo ohrozuje a znehodnocuje krajinno-ekologické hodnoty a nenahraditeľné kultúrno-historické dedičstvo mesta. „Neustála degradácia pôvodných prevažne historických hodnôt na území mesta, opakovane oslabuje autenticitu a jedinečnosť nášho mesta a národnej kultúrnej pamiatky akou je Bojnický zámok. Ako ďalej uviedli, požadujú, aby okolie Bojnického zámku bolo verejne prístupné.
Foto: archív: Organizátori petície
Komentáre