Kreatívne dielne za 4,3 mil. eur aj pre verejnosť - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Na Trenčianskej univerzite vzniká unikátny projekt moderného fablabu s profesionálnym vybavením

Kreatívne dielne za 4,3 mil. eur aj pre verejnosť

Fablaby  sú zdieľané kreatívne dielne, ktoré slúžia na podporu kreativity, vývoj a tvorbu prototypov. Verejnosť v nich môže pracovať s technickým vybavením, ku ktorému by sa inak nedostala. Jeden taký fablab vzniká aj v priestoroch Trenčianskej univerzity v Záblatí.

V priestoroch Trenčianskej univerzity v Záblatí vznikne kreatívne centrum tzv. Fablab, ktorý poskytne priestor a profesionálne technické vybavenie nielen pre svojich študentov, ale aj pre širokú verejnosť.

Tomáš Hanulík, projektový manažér: „Budú tu zdieľané kreatívne dielne s nejakým zázemím, ako je kaviareň, coworkingová časť, a potom v podstate vonkajší areál, kde budú môcť pracovať. Bude tu cez 85 prístrojov. Bude tu kompletná kovoobrábacia dielňa zo sústruhmi a s CNC routerom, s laserovým prístrojom na rezanie materiálov. Potom tu budú 3D tlače na kovy, profesionálny 3D skener, kompletné drevoobrábacie pracovisko, hrnčiarsky kruh, pec aj vákuový lis na plasty.”

V kreatívnych dielňach tak bude možné spracovávať drevo, kov, plast aj prírodné materiály a z nich vyrábať rôzne prototypy výrobkov.

Tomáš Hanulík, projektový manažér: „Naším cieľom je podpora kreativity. Aby študenti, ktorí majú ambíciu popri štúdiu alebo po štúdiu začať podnikať tak v podstate, aby tu mohli začať, a aby sa aj kreatívci, ktorí sú v Trenčíne dostali k moderným zariadeniam a vyskúšali si prototypy.”

Možnosť využívania kreatívnych dielní bude regulovaná formou členských príspevkov. Pre študentov by malo byť členské len symbolické. Verejnosť a podnikateľské subjekty budú platiť podľa objemu využívania.

Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity: „V prvom rade chcem ešte raz veľmi pekne poďakovať Ministerstvu kultúry Slovenskej republiky, že sme po dlhých mesiacoch prípravy v auguste minulého roka podpísali zmluvu o vybudovaní kreatívneho centra. Alokácia na vybudovanie kreatívneho centra je v hodnote 4,3 milióna eur, z toho najväčšia čiastka, viac ako 2 milióny eur, ide práve na prístrojové vybavenie do 4 základných zón.”

Stavebné úpravy by mali byť zrealizované do 6 mesiacov. Následne sa začne riešiť dodávka a inštalácia prístrojového a technického vybavenia. Otvorenie Kreatívnych dielní by malo prebehnúť v júni 2023.

Tomáš Hanulík, projektový manažér: „Naša snaha je sa zaradiť do celosvetovej siete fablabov, a tým spôsobom umožniť sem prísť na stáž. Takisto aj naši členovia by mohli chodiť na stáže do fablabov do zahraničia. Tých fablabov po svete asi 2500 a v podstate v každom väčšom meste je nejaký fablab. My budeme veľmi zaujímaví aj pre tých partnerov, keďže tá technológia, ktorá tu bude bude vlastne profi technológia.”

autor: Michal Večeřa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety