Jedinečné líniové kresby - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Takto vyzerali hrady kedysi

Jedinečné líniové kresby

TRENČIANSKY KRAJ – Viete si predstaviť, ako mohol vyzerať Trenčiansky alebo Beckovský hrad v čase najväčšieho rozkvetu? Ukážu vám to líniové kresby.

Autorom kresieb, ktoré reprezentujú hypotetickú rekonštrukciu niektorých hradov a zrúcanín lemujúcich hranicu Trenčianskeho kraja, je stavebný historik Martin Bóna. Kresby sú  prostredníctvom tabúľ priamo porovnávané so súčasnou podobou zrúcanín. „Kresby vychádzajú predovšetkým zo stavu poznania z pamiatkových výskumov.  Zúročujú poznatky za posledné desaťročia, kedy sa tieto pamiatky intenzívne skúmali,“ hovorí M. Bóna. Tomu pomohli aj dobové vyobrazenia a rytiny, ktoré ukazovali hrady v časoch najväčšej slávy. Časti, ktoré sa buď nezachovali, alebo sa nedajú nájsť v historických zdrojoch, sa nakreslili podľa analógie podobných stavieb alebo ich historických vyobrazení. 

Líniová kresba pribudla aj na hrade Beckov. Podľa M. Bónu sa podobá na hrad, ako vyzeral kedysi, až na 95 percent. „Jediné, čo nevieme úplne s istotou dosadiť pre to obdobie 17. storočia, sú strechy niektorých objektov,“ konštatuje M. Bóna. Podľa neho bol z hľadiska kreslenia ale najnáročnejší Trenčiansky hrad, a to kvôli detailom. „Pretože zachytáva pomerne zložitý stavebný komplex. Máme k nemu síce dobré dobové vyobrazenia, ale napasovať to na perspektívu z pohľadu, že návštevník bude vidieť tabuľu aj originálny hrad, bolo náročné,“ uzavrel M. Bóna. 

Riaditeľ beckovského hradu Peter Pastier hovorí, že novú atrakciu vítajú. „Je to aktivita, ktorá dokáže hrad zobraziť v období, kedy bol asi najkrajší. U nás to bolo na konci 17. storočia.“ 

Grafické priehľadné tabule pribudli nielen v Beckove, ale aj v Trenčíne. „Týchto hradov a zrúcanín sme vybrali v kraji sedem, a to Tematín, Lednica, Vršatec, Beckov, Trenčín, Čachtice a Považský hrad,“ povedal Juraj Gerlici, predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín.

Tatiana Michalková

Autor foto: Miroslav Bitarovský

Komentáre

Tipy a podnety