
Autorom kresieb, ktoré reprezentujú hypotetickú rekonštrukciu niektorých hradov a zrúcanín lemujúcich hranicu Trenčianskeho kraja, je stavebný historik Martin Bóna. Kresby sú prostredníctvom tabúľ priamo porovnávané so súčasnou podobou zrúcanín. „Kresby vychádzajú predovšetkým zo stavu poznania z pamiatkových výskumov. Zúročujú poznatky za posledné desaťročia, kedy sa tieto pamiatky intenzívne skúmali,“ hovorí M. Bóna. Tomu pomohli aj dobové vyobrazenia a rytiny, ktoré ukazovali hrady v časoch najväčšej slávy. Časti, ktoré sa buď nezachovali, alebo sa nedajú nájsť v historických zdrojoch, sa nakreslili podľa analógie podobných stavieb alebo ich historických vyobrazení.
Líniová kresba pribudla aj na hrade Beckov. Podľa M. Bónu sa podobá na hrad, ako vyzeral kedysi, až na 95 percent. „Jediné, čo nevieme úplne s istotou dosadiť pre to obdobie 17. storočia, sú strechy niektorých objektov,“ konštatuje M. Bóna. Podľa neho bol z hľadiska kreslenia ale najnáročnejší Trenčiansky hrad, a to kvôli detailom. „Pretože zachytáva pomerne zložitý stavebný komplex. Máme k nemu síce dobré dobové vyobrazenia, ale napasovať to na perspektívu z pohľadu, že návštevník bude vidieť tabuľu aj originálny hrad, bolo náročné,“ uzavrel M. Bóna.
Riaditeľ beckovského hradu Peter Pastier hovorí, že novú atrakciu vítajú. „Je to aktivita, ktorá dokáže hrad zobraziť v období, kedy bol asi najkrajší. U nás to bolo na konci 17. storočia.“
Grafické priehľadné tabule pribudli nielen v Beckove, ale aj v Trenčíne. „Týchto hradov a zrúcanín sme vybrali v kraji sedem, a to Tematín, Lednica, Vršatec, Beckov, Trenčín, Čachtice a Považský hrad,“ povedal Juraj Gerlici, predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín.
Tatiana Michalková
Autor foto: Miroslav Bitarovský
Komentáre