Tajomstvo obce Melčice - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Neporušený hraničný kameň

Tajomstvo obce Melčice

MELČICE-LIESKOVĚ – Dedinka Melčice – Lieskové sa môže popýšiť ozajstnou vzácnosťou. Doposiaľ zachovaným hraničným kameňom z približne 19. storočia.

alt test

Málokomu pri potulkách v Melčiciach napadne, že na pohľad obyčajný neveľký kameň trčiaci zo zeme je veľkou raritou. Ide totiž o jeden z mála zachovaných hraničných kameňov, ktorý kedysi vymedzoval pozemok šľachtickej rodiny. Do kameňa sú vyryté písmená SZ, čo zrejme označuje rodinu Szilvai. 

„V dávnejších dobách na určenie hraníc šľachtických pozemkov a panstiev bolo potrebné presne vymedziť priestor jasnými hraničnými kameňmi. Na ich presné určenie bolo potrebné zvolať komisiu, ktorá hranice na mieste vymeriavala. Podobne tomu bolo i v prípade rodu Illešháziovcov, ktorý vlastnil Trenčiansky hrad a dubnické panstvo s kaštieľom,“ hovorí Vladimír Pinďák z Trenčianskeho múzea. 

Juraj Illešházy 3. mája 1652 prikúpil nové panstvo na Morave. Centrom sa stalo mestečko Vsetín, kde budoval zámok. V dobovom zázname sa píše: „gróf Juraj Illešházi dáva v roku 1653 reambulovati hranice panství, všude vsaditi hraniční kameny s písmeny GGIW.“ Skratka v tomto prípade podľa V. Pinďáka zrejme pozostávala z titulu, mena majiteľa a názvu panstva Vsetín. „Je to krásny dôkaz toho, ako označoval gróf Illešházy Vsetínske panstvo na hraničných kameňoch,“ dodáva V. Pinďák s tým, že tieto kamene sa žiaľ zachovali do dnešných čias len výnimočne. „Krásnym príkladom z neďalekej obce Melčice – Lieskové je zachovalý hraničný kameň pozemku šľachtickej rodiny,“ uzatvára V. Pinďák. 

Tatiana Michalková

Autor foto: Trenčianske múzeum

Text pod foto: Zachovalý hraničný kameň v obci Melčice – Lieskové je veľkou vzácnosťou

Komentáre

Tipy a podnety