Opäť ďalšia zmena. Vyznáte sa v tom? - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Ostro sledované parkovanie na chodníkoch

Opäť ďalšia zmena. Vyznáte sa v tom?

Ako to je vlastne s parkovaním áut na chodníkoch? Poslanci parlamentu prišli opäť s ďalšou zmenou. Takto to bude teraz po novom.

alt test

Najskôr nie, potom áno. Parkovanie na chodníkoch sa dočkalo ďalšej zmeny. Informovalo o tom Združenie miest a obcí Slovenska.

Potom, čo sa parkovanie na chodníkoch skončilo koncom februára tohto roka, v mnohých mestách a obciach na Slovensku to spôsobilo po svojom uvedení do praxe chaos a parkovací kolaps. Ako uviedlo Združenie miest a obcí Slovenska, podľa platnej úpravy, ktorá nadobudla účinnosť 1. marca 2022, iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať. „To však neplatí pre cyklistov, vodičov samovyvažovacieho vozidla, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak, alebo ak ide o zastavenie alebo státie bicykla alebo motocykla, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra,“ informovalo Združenie miest a obcí Slovenska.

Poslanci parlamentu sa rozhodli k tejto téme vrátiť a venovať sa jej opäť.   Ako uviedlo Združenie miest a obcí na svojich stránkach, poslanci schválili návrh zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Parkovanie áut na chodníku tak bude znovu možné do 30. septembra 2023. Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorú 124 hlasmi schválili poslanci parlamentu. „Do 30. septembra 2023  možno mimo zóny zákazu státia alebo parkovacej zóny zastaviť alebo stáť s vozidlom s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 2 800 kg na okraji chodníka priľahlého k ceste, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m aj vtedy, ak to nie je určené dopravnou značkou alebo dopravným zariadením. Pri zastavení alebo státí podľa prvej vety možno vchádzať na chodník a vychádzať z neho len v mieste zastavenia alebo státia vozidla a nemožno pritom prekonávať zábrany chrániace chodník pred zastavením alebo státím vozidiel,“ vysvetlilo Združenie miest a obcí Slovenska s tým, že vzhľadom na to sa v uvedenom prechodnom období umožní parkovanie na chodníku podľa zrušených pravidiel.

Zdroj: zmos

Komentáre

Tipy a podnety