V Trenčíne vyrábajú jedinečný klenot - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Po 400 rokoch bude v Trenčíne na námestí vystavená replika Uhorskej kráľovskej koruny

V Trenčíne vyrábajú jedinečný klenot

Klenotník a špecialista na drahé kamene Martin Mikuš dostal nápad vyrobiť vernú kópiu Uhorskej kráľovskej koruny, ktorá by mohla ostať v Trenčíne natrvalo.

V klenotníckej dielni v jednom z domov na Mierovom námestí chystajú pre Trenčanov prekvapenie. Majstri klenotníci tu vyrábajú repliku Uhorskej kráľovskej koruny, ktorá bola presne pred 400 rokmi v Trenčíne uložená.

Tomáš Michalík, zástupca riaditeľa Trenč. múzea: „Tomáš Michalík, zástupca riaditeľa Trenč. múzea: Na základe dobových materiálov vieme, že 5. apríla v roku 1622, konkrétne vieme aj hodinu, bolo to o piatej hodine popoludní, sa koruna dostala s veľkou pompou práve do mesta Trenčína kde bola uložená dočasne, po dobu troch mesiacov.”

Uhorskú kráľovskú korunu prevážali z Košíc do Bratislavy, korunovačného mesta Uhorska. Klenotník a špecialista na drahé kamene, Trenčan Martin Mikuš, dostal nápad priniesť Trenčanom korunu po 400 rokoch späť. Vyrobí jej hodnovernú repliku.

Martin Mikuš, majiteľ klenotníckej dielne: „Sme Trenčania. Mesto máme radi a rozhodli sme sa vrátiť remeslo klenotníctva naspäť do centra mesta a otvoriť tu klenotnícky dom. Vravím si, že nie je žiadna lepšia príležitosť ako v roku koruny spraviť naozaj, a dovolím si tvrdiť, že spravíme všetko preto, aby to bola najlepšia klenotnícky veľmi verne vyrobená replika Uhorskej kráľovskej koruny.”

Originál Uhorskej kráľovskej koruny je celý zo zlata a váži 2056 gramov. Je na nej 379 prírodných perál a rovná stovka drahých kameňov. Na výrobu repliky dohliada skúsený majster klenotník Augustín Hôrka.

Augustín Hôrka, majster klenotník: „Tá koruna bola zhotovená viac než pred 1000 rokmi a my sme sa ju snažili zhotovovať tak ako niekedy tí zlatníci v tom 10. storočí robili. Takým istým postupom sme ju chceli robiť. Tu prídu prírodné kamene a sú navŕtané. Ako ich v roku 1000 navŕtali? Akože klobúk dole pred tými ľuďmi, ktorí to tvorili.”

Tomáš Michalík, zástupca riaditeľa Trenč. múzea: „Uhorská kráľovská koruna sa skladá z troch častí takzvaná Latinská koruna a takzvaná Grécka koruna a krížik na jej vrchole. Latinská a Grécka koruna pochádzajú zrejme z 11. storočia. Krížik je oveľa mladší. Pochádza pravdepodobne z nejakého 16. storočia.”

Replika koruny je vyrobená zo striebra, ktoré bude neskôr pozlátené. 14. najväčších drahých kameňov bude nahradených špeciálne vybrúseným a sfarbeným sklom, ktoré na mieru vyrobia majstri v Nemecku a v Čechách. Všetko ostatné bude ako na originále. Včetne jej poškodenia a ohnutého kríža, ktorý pôvodne pravdepodobne ohnutý nebol.

Augustín Hôrka, majster klenotník: „Nám to tak vychádza, že asi to bolo to mechanické poškodenie, že keď ju z nejakej tej schránky, v ktorej bola uložená páčili s nejakým páčidlom. Ona je dokonca na jednej časti zlomená. No a nakoľko my sme sa ju snažili spraviť čo najvernejšie, tak sme iba nalomili ten oblúk, akože nie je pravidelný. Proste chceme, aby to bola taká najvernejšia kópia. Dúfam, že sa nám to podarí.”

Výroba repliky Uhorskej kráľovskej koruny trvá už niekoľko mesiacov a majstri klenotníci na nej odpracovali viac ako 1000 hodín. Hotová by mala byť niekedy na prelome mája a júna a po dokončení bude predstavená Trenčanom.

Martin Mikuš, majiteľ klenotníckej dielne: „Ešte pred tými 400 rokmi, keď tá koruna prišla do Trenčína, tak vieme, že bola vystavená v temnici pod budovou súčasnej pošty. Aj v tomto objekte, kde v podstate vzniká ten klenotnícky dom, je v podzemí pivnica. Chceli by sme ju tak isto vystaviť v temnici, to znamená v priestoroch veľmi podobných tým, kde bola aj pôvodne uložená, aby to bolo celé autentické. Aby tá atmosféra, aj pre tú verejnosť, bola naozaj zaujímavá.”

autor: Michal Večeřa

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Tipy a podnety