Ceny elektriny strašne rastú - Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia

Ponoria sa mestá do tmy?

Ceny elektriny strašne rastú

TRENČIANSKY KRAJ – Slováci so zdesením pozerajú na to, ako extrémne vzrástli ceny všetkého. Drasticky zdraželi potraviny, pohonné látky, elektrina, voda, plyn, nájomné. Hlavy v smútku však nemajú len bežní ľudia, ale aj samosprávy.

Mestá a obce teraz musia riešiť, ako prežiť a finančne nevykrvácať. Mesto Handlová dokonca pristupuje k opatreniu, ktoré sa nebude dať prehliadnuť. Pre zvýšené ceny elektriny tu už svieti len každá druhá lampa. 

Elektrina drahšia o skoro stotisíc

Mesto Handlová zaplatilo za elektrinu na verejné osvetlenie vlani 81 513 eur. Tento rok je predpokladaná cena avizovaná dodávateľom až 178-tisíc eur. To je nárast o viac ako 96-tisíc eur! Samospráva mesta tak bude podľa vedúcej kancelárie primátorky Jany Paulínyovej musieť robiť opatrenia zmenou rozpočtu. „Už v tomto čase sa témou intenzívne zaoberáme na úrovni vedenia mesta. Zvýšené výdavky na elektrickú energiu sa výrazne odrážajú na rozpočte mesta a jeho organizácií,“ konštatuje J. Paulínyová. Dodáva, že vo všetkých mestských budovách dôjde k navýšeniu ceny za elektrinu. V niektorých prípadoch o 50 percent, v iných ešte o viac. „V priemere je v Handlovej navýšenie cien za elektrickú energiu podľa Mestského bytového podniku Handlová až 74,60 percent,“ konštatuje Paulínyová. Mestský bytový podnik je najväčším správcom bytov v meste. Spravuje ich 2768 v 150 domoch. Už pristúpil k navýšeniu zálohových platieb. „Koncom minulého roka, kedy sa schvaľoval mestský rozpočet, bolo avizované, že ceny energií budú stúpať. Nebolo však možné predpokladať, že to bude takýto enormný nárast. Rozpočet bol o niečo navýšený. Bude však ešte potrebné nájsť, odkiaľ a kam sa v rozpočte financie presunú na výdavky za energie,“ dodala J. Paulínyová.  Mestu a jeho organizáciám vypovedal predchádzajúci dodávateľ energií zmluvu k 27. októbru 2021. Novým dodávateľom sa stala Stredoslovenská energetika, čím nastal podľa samosprávy nárast cien. Mesto tak šetrí, kde sa dá. Od marca vypína každú druhú lampu verejného osvetlenia.

Prievidza plánuje meniť svietidlá

V Prievidzi zvolili iný spôsob šetrenia. Chcú vymeniť elektrické výbojky za úspornejšie. „Zvyšovanie cien za energie pociťujeme v dodávke tepla. Cena variabilnej zložky stúpla o 110 percent, cena fixnej o 10 percent od roku 2017,“ povedal hovorca mesta Michal Ďureje. V roku 2021 vynaložilo mesto na verejné osvetlenie 167 586 eur vrátane dane. „Pre rok 2022 stúpla cena energie – silovej a distribučnej zložky o 87 percent s predpokladom nákladov 313 659 eur. Pre rok 2023 uvažujeme uskutočniť spoločné verejné obstarávanie mesta a organizácií v zriaďovateľskej a zakladateľskej pôsobnosti mesta, ktorým končí zmluva s dodávateľom elektrickej energie k 31. 12. 2022,“ povedal M. Ďureje. Mesto nebude zhasínať, šetriť bude inak. „Pre znižovanie nákladov na elektrickú energiu plánujeme vymeniť na prevádzke verejného osvetlenia svietidlá so sodíkovými výbojkami za úsporné led svietidlá v celkovom počte 198 kusov, čím dosiahneme úsporu energie zhruba 45 percent. To predstavuje úsporu približne  4-tisíc eur,“ uzavrel M. Ďureje. Šetrenie sa bude týkať aj mestských budov. 

V Bánovciach uvažujú nad fotovoltaikou

Aj v Bánovciach nad Bebravou chcú šetriť, ako sa len dá. Na rozdiel od Handlovej a Prievidze však prišli na iný spôsob. Uvažujú nad fotovoltaikou. „V budovách vo vlastníctve mesta pracujeme postupne na vyregulovaní kúrenia, prípadne výmene kotlov a začali sme pracovať aj na myšlienke využitia fotovoltaiky na verejných budovách, predovšetkým v školských zariadeniach,“ povedala primátorka mesta Rudolfa Novotná. Mesto podľa nej vlani realizovalo verejné obstarávanie na dodávku elektrickej energie a plynu na obdobie rokov 2022 až 2023. „Výsledkom bol nárast dodávateľských cien o 30-40 percent, čo je prenesené do rozpočtu mesta na tento rok. O vypínaní verejného osvetlenia neuvažujeme, v roku 2015 až 2016 sme realizovali komplexnú výmenu svietidiel verejného osvetlenia, ktoré majú oproti pôvodným o približne 40-percent nižšiu spotrebu. Okrem toho verejné osvetlenie pracuje v automatickom režime stmievania v určitých hodinách, takže máme za to, že ďalšie obmedzovanie osvetlenia nie je potrebné. Čo sa týka ďalších úspor, zatiaľ vychádzame z rozpočtu mesta na tento rok. V prípade, že bude treba pristúpiť k radikálnemu šetreniu, bude to na úkor plánovaných investícií, nie na úkor výkonu bežných úloh samosprávy,“ uzavrela R. Novotná.

V Trenčíne zatiaľ sledujú situáciu

V krajskom meste Trenčín zatiaľ neprikročili k žiadnym šetriacim opatreniam, situáciu so zdražovaním však sledujú. „Uvedenú situáciu pozorne sledujeme a analyzujeme. Finančné prostriedky určené na zvýšenie cien energií, ale aj materiálu, služieb a stavebných prác budeme riešiť navýšením výdavkov v rozpočte v máji 2022. Vzhľadom na pozitívny výsledok hospodárenia za rok 2021 budeme tieto zvýšenia prioritne vykrývať z týchto zdrojov,“ povedala hovorkyňa primátora mesta Erika Ságová.

Tatiana Michalková

Autor foto: Tatiana Michalková

Komentáre

Tipy a podnety